Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mińsk Mazowiecki

12 marca biblioteczna publiczność miała okazję spojrzeć na polski rynek książki oczami wydawcy. W ramach cyklu „spotkanie z wydawcą” Miejską Bibliotekę Publiczną w Mińsku Mazowieckim odwiedziła Dorota Malinowska – Grupińska, redaktor naczelna Wydawnictwa MG.

Wieczorem, przy świetle lampek nocnych, nawiązujących do logo Wydawnictwa, w klimatycznym i przytulnym pomieszczeniu Czytelni zasłuchani goście zgłębiali tajniki pracy wydawcy, która nie zawsze jest łatwa. „Wydawca musi kochać książki” – zapewniła Pani Dorota i po chwili dodała: „Każdą książkę czytam co najmniej dwa razy. Nie mam konieczności dużych nakładów, dlatego wydaję to, co mi się naprawdę podoba. Lubię, jak w książkach jest ta prawdziwa historia, która podana w formie opowieści przyswajana jest przez ludzi o wiele łatwiej”. Wydawnictwo MG zdecydowanie stawia na klasykę i jak żadne inne na rynku, daje szansę polskim autorom. Publikowane są zarówno starsze, nieco zapomniane dzieła literackie, ale też wartościowa współczesna literatura.

Według oceny Redaktor Naczelnej MG obecnie książka stała się produktem – potwierdzenie tej tezy znajdziemy zwłaszcza w dużych wydawnictwach. Liczy się jedynie wysoki wynik sprzedaży publikacji. Z rozmowy prowadzącego z naszym gościem dowiadujemy się, że w MG jest inaczej. Tu autorzy mają wpływ na efekt końcowy prac nad ich publikacją. Śledzą i akceptują poszczególne etapy jej powstania – począwszy od redakcji i korekty, aż po wydruk. Jeśli mają zastrzeżenia co do okładki, wspólnie z Wydawnictwem omawiają swoje wątpliwości i szukają kompromisu. „My się z autorami lubimy” – zapewnia Pani Dorota, która za jeden z wielkich sukcesów swojego wydawnictwa uznaje wypracowanie pełnych wzajemnego szacunku i zrozumienia relacji z autorami, którzy z wydawnictwem nie chcą się rozstawać i chętnie wydają w nim swoje kolejne książki.

Wydawnictwo MG obchodzi w tym roku swoje 10 – lecie. Z tej okazji Biblioteka na zakończenie spotkania zaprosiła wszystkich gości na urodzinowy tort. Uczestnicy wydarzenia mogli także zakupić wybraną książkę wydawnictwa MG w promocyjnej cenie.
Lumus Maxima!

Harry Potter na dobre zadomowił się w murach Biblioteki. 9 marca odbyło się pierwsze spotkanie miłośników nastoletniego czarodzieja. Młodzi fani powieści rozpoczęli przygodę w Klubie od omówienia spraw organizacyjnych. Każdy członek tego nieformalnego zgrupowania mógł przedstawić swoją wizję tego, jak będzie się rozwijała i działała nasza biblioteczna Gwardia Dumbledore’a. Żaden z zaprezentowanych pomysłów nie został pominięty, dzięki czemu grafik spotkań Klubu został wypełniony aż do końca roku! Po burzy mózgów wszyscy wysłuchali fragmentu „Kamienia filozoficznego” czytanego przez jedną z uczestniczek spotkania. Kolejnym punktem programu były gry i zabawy tematycznie związane z bohaterem książki. Grano między innymi w „Cluedo Harry Potter”, w grę karcianą oraz w szachy. Nie zabrakło też czasu na rozmowy, wymianę zaklęć i doświadczeń. Nasz nieformalny Klub jest wciąż otwarty dla nowo przybyłych poszukiwaczy wiedzy tajemnej i czarodziejów. Kto chce dołączyć do wspólnej zabawy niech wyciągnie z piwnicy swojego Nimbusa 2000 i przyleci do Biblioteki na kolejne spotkanie z innymi potteromaniakami, które odbędzie się już 6 kwietnia!

Nowości w Bibliotece:

Fantasy, czy Science - Fiction? – zapraszamy na lekcje w aQuarium!
Zapraszamy nauczycieli i uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych na lekcję biblioteczną poświęconą fantastyce. W oparciu o różne teksty kultury, uczniowie dowiedzą się czym różnią się od siebie gatunki science – fiction i fantasy oraz wspólnie stworzą wizerunek bohatera odpowiadający wybranej stylistyce. Lekcja trwa 45 minut. Prosimy o wcześniejsze zapisy w aQuarium. Tel. 25 740 51 97 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Warsztaty dla młodzieży „Jak lepiej rozumieć i pamiętać”
Zapraszamy młodzież szkół średnich do udziału w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez trenerkę GoAcademy. Jedna sobota, a umiejętności na całe życie!
Poznamy techniki sketchnotingu (ang. sketch - szkic, noting – notowanie), czyli notatek wizualnych do efektywniejszego uczenia się. Warsztaty odbędą się 30 marca, o godz. 9:00. Zapisy w Czytelni, tel. 25 740 51 04.

Klasyka dla Smyka
Specjalnie dla najmłodszych Oddział dla Dzieci MBP przygotował nową propozycję. Raz w miesiącu w naszej Kinotece będą prezentowane klasyczne bajki, między innymi w disneyowskim stylu. Najbliższy seans już 10 kwietnia, godz. 10:00. Wstęp wolny!

Wiosenne spotkania:
• 21 marca, o godz. 18:30 – spotkanie z Joanną Kuciel – Frydryszak, autorką książki „Służące do wszystkiego”
• 8 kwietnia, o godz. 18.00 – Zapraszamy na spotkanie Klubu Czytelnika. Tym razem porozmawiamy o książce "Bracia sisters" Patricka de Witta.
• 17 kwietnia, o godz. 18:30 – spotkanie z Krzysztofem Zanussim i promocja książki „Uczyń ze swojego życia arcydzieło”

  • Dorota Malinowska - Grupińska
  • Klub miłośników HP
  • KINOTEKA
  • lekcjasf
  • sluzace
  • zanussi_zapowiedz
  • warsztaty - zapowiedź