W dniach 15 - 22 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 trwał Festiwal Nauki, którego celem było uczczenie Święta Patrona, Mikołaja Kopernika - wielkiego człowieka renesansu, poznanie jego życia i działalności, rozbudzenie zainteresowania młodych ludzi naukami ścisłymi, rozwijanie ich uzdolnień, aktywizowanie, zachęcanie do wykazywania inicjatywy i realizowania własnych pomysłów, kształtowanie umiejętności współpracy w zespole, służącej integracji społeczności uczniowskiej. W organizację Festiwalu Nauki włączyli się nauczyciele matematyki, chemii, fizyki, edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy klas, bibliotekarze.

Korytarze szkolne zostały świątecznie udekorowane, a na drzwiach izb lekcyjnych pojawiły się cytaty z dzieł Mikołaja Kopernika. Przez cały tydzień odbywały się podchody matematyczne. Uczniowie krążyli po całej szkole, szukając ukrytych zadań. Czasem udało się je rozwiązać samodzielnie, innym razem potrzebna była pomoc kolegi, koleżanki lub kogoś z rodziny. Trud włożony w poszukiwanie zadań i rozwiązań nagrodzony został przez nauczycieli matematyki.

Uczniowie oddziałów gimnazjalnych oraz klas ósmych pod kierunkiem pani Marzeny Sabak zaprezentowali swoją wiedzę, ogromną inwencję twórczą i pomysłowość, biorąc udział w konkursach Nietypowy Układ Okresowy oraz Wizytówka Pierwiastka. Efekty - prace wykonane z lukru, wykałaczek, korków od butelek, puzzli, kwiatów zostały wyeksponowane na korytarzach.

15 lutego odbyły się warsztaty chemiczne prowadzone przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Umożliwiły one powtórzenie i poszerzenie treści programowych realizowanych na lekcjach chemii oraz połączenie teorii z praktyką. Uczniowie przeprowadzali eksperymenty, a jednym z nich było otrzymywanie wodoru.

W tym dniu zorganizowany został również pokaz efektownych doświadczeń chemicznych.

W poniedziałek 18 lutego piątoklasiści wzięli udział w turnieju "Łamigłówki mądrej główki'', podczas którego zmagali się z zadaniami matematycznymi.

19 lutego w Święto Patrona Szkoły odbył się XV Turniej Wiedzy o Życiu i Pracy Mikołaja Kopernika oraz o Astronomii. Składał się on z 5 rund. W każdej z nich zawodnicy musieli odpowiedzieć na 5 pytań i wykazać się m. in. wiedzą o wielkim astronomie i jego rodzinie, znajomością układów gwiazd, a także orientacją w kalendarzu.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystego apelu przygotowanego przez uczniów klas VIIIa i VIIIc pod kierunkiem pp. Małgorzaty Szczęsnej i Małgorzaty Nowickiej. Zwyciężyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Łosicach (Oliwia Borowska, Maja Mazuruk, Zuzanna Pawłowska). II miejsce zajęli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim (Natalia Wronka, Mateusz Michalak, Bartłomiej Szmarowski). III miejsce przypadlo drużynie Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim (Karolina Łućko, Natalia Maciążek, Anna Wilczyńska).

W czasie apelu zostały też wręczone nagrody w Konkursie Literackim na Wiersz o Mikołaju Koperniku lub o Wszechświecie dla klas IV – VIII, Konkursie Plastycznym na Projekt Gwiazdy oraz Szkolnym Drużynowym Turnieju Wiedzy o Patronie dla klas I - III.

W Konkursie Literackim I miejsce zdobyła Zofia Płochocka z PSSP w Mińsku Mazowieckim, II miejsce zajęła Magdalena Pałgan z SP2 w Mińsku Mazowieckim, a III - Aleksandra Mateusiak z SP w Goworowie i Amelia Kowalczyk z SP1 w Mińsku Mazowieckim. Wyróżnienia otrzymali Aleksandra Dobkowska z SP w Goworowie, Martyna Jakubowska z SP5 w Mińsku Mazowieckim, Weronika Sęktas z PSSP w Mińsku Mazowieckim, Hanna Protaziuk z SP1 w Mińsku Mazowieckim, Julia Kopacz z SP2 w Łosicach, Mateusz Koper z SP16 w Płocku, Michał Czyżewski z SP w Kałuszynie, Wojciech Bartczak z SP2 w Mińsku Mazowieckim.

W Konkursie Plastycznym na Projekt Gwiazdy w kategorii klas I - III

I miejsce zdobyła Natalia Dobkowska z SP w Goworowie, II miejsce zajęła Helena Maletka z SP 1 w Mińsku Mazowieckim, a III - Julia Mamcarz z SP2 w Łosicach. Wyróżnienia otrzymały: Klaudia Wielocha z SP w Bieniędzicach i Polinea Knapiuk z SP1 w Mińsku Mazowieckim.

W kategorii klas IV - VIII I miejsce zajęła Kinga Chróścicka z SP1 w Mińsku Mazowieckim, II miejsce zdobyły Karolina Trochimiuk i Magdalena Gałecka z SP2 w Łosicach, a III - Natalia Wojtaś i Magdalena Szupiluk z SP2 w Łosicach oraz Bartosz Kowalczyk z SP1 w Mińsku Mazowieckim. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Dülz z SP1 w Legionowie, Aleksandra Kozłowska z SP5 w Mińsku Mazowieckim, Aleksandra Kazimieruk z SP2 w Łosicach i Marek Gałecki z SP2 w Łosicach.

Szkolny Turniej Wiedzy o Mikołaju Koperniku dla klas I - III wygrała drużyna z kl. IId. Drugie miejsce zajęła klasa IIIb, a trzecie - kl. III a i II a.

W środę 20 lutego klasy edukacji wczesnoszkolnej mogły pod kopułą przenośnego planetarium obejrzeć film o nocnym niebie – gwiazdach, planetach i gwiazdozbiorach.

W czwartek 21 lutego pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego profesor Andrzej Wysmołek poprowadził wykład na temat „Prawo Archimedesa wokół nas”. W prosty, doświadczalny sposób wyjaśnił istotę i zastosowanie tego prawa w otaczającym nas świecie. Udzielił odpowiedzi między innymi na następujące pytania: Dlaczego podczas słonecznego dnia chłodna bryza wieje od morza, a wieczorem kierunek wiatru się zmienia? Dlaczego możemy pływać po wodzie, nie opadając od razu na dno? Co trzeba wiedzieć, konstruując łódkę czy statek? Wykład ilustrowany był wieloma pokazami, w których aktywnie uczestniczyli uczniowie.

W piątek 22 lutego zostały zorganizowane warsztaty fizyczne, które pozwoliły czwartoklasistom zamienić się w prawdziwych naukowców i zgłębiać najciekawsze zagadnienia z tej dziedziny wiedzy, a jednocześnie świetnie się bawić. Mali fizycy malowali na mleku, tworzyli tęczę w probówce, chmurę w butelce, ogrody na wodzie. Odkrywali zachowanie cieczy nieniutonowskiej, ciał naelektryzowanych i igieł magnetycznych, budowali obwody elektryczne.

Podczas realizacji projektu, jakim był Festiwal Nauki, uczniowie poznali praktyczne zastosowanie wiedzy w życiu codziennym. Uświadomili sobie też, że otaczający świat można poznawać różnymi sposobami, także tymi niekonwencjonalnymi.

SP Nr 1, fot. z arch. szkoły

 • DSC00673
 • DSC00674
 • DSC00710
 • DSC00726
 • DSC00735
 • DSC00753
 • FB_IMG_1551818420656
 • FB_IMG_1551867084009
 • IMG_6287
 • IMG_6294
 • IMG_20190222_112100
 • IMG_20190222_140204
 • Resized_20190220_135710_7438
 • Resized_received_2047963958584606_6213