W dniach od 24.06.2019 r. do 30.06.2019 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 68 zdarzeń, w tym 21 pożarów, 47 miejscowych zagrożeń i 0 alarmów fałszywych.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • Przed godz. 16:00, 24.06.2019 r. w miejscowości Kałuszyn na zalewie Karczunek straż pożarną zadysponowano do topiącego się mężczyzny. Przed przybyciem służb ratowniczych poszkodowany mężczyzna został wyciągnięty z wody przez osoby postronne. Po przybyciu na miejsce zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu mężczyźnie. Dalsze działania jednostek ochrony przeciwpożarowej opierały się na zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR celem udzielenia pomocy przez służby medyczne poszkodowanemu. W działaniach ratowniczych trwających ponad godzinę brał udział 1 zastęp i 6 ratowników PSP oraz 4 zastępy i 19 ratowników OSP, Policja i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
  • Przed godz. 08:00, 26.06.2019 r. w miejscowości Sulejówku na skrzyżowaniu ul. Reymonta i ul. Poniatowskiego doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Lexus IS 200 oraz samochodu dostawczego Renault Master. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby, które opuściły pojazdy przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Po dojeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego przekazano poszkodowanego, który po przebadaniu został zabrany do szpitala. W trakcie prowadzonych działań ruch w obu kierunkach był zablokowany. W działaniach ratowniczych trwających prawie dwie godziny brały udział 2 zastępy i 9 ratowników PSP oraz 1 zastęp i 5 ratowników OSP, Policja, Pogotowie Ratunkowe i Energetyczne.
  • Przed godziną 10:00, 26.06.2019 r. przy ul. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim doszło do pożaru w budynku Miejskiej Szkoły Artystycznej. Przed przybyciem pierwszych zastępów straży pożarnych w wyniku pojawienia się dymu i załączenia się alarmu pożarowego pracownicy sami opuścili budynek szkoły. Działania zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ustaleniu, skąd wydobywa się dym oraz podaniu prądu wody w celu ugaszenia pożaru. Ze względu na brak możliwości oddymienia miejsca pożaru załączono zasilanie w części piwnicznej budynku i uruchomiono wentylację mechaniczną. Dalsze działania straży pożarnych polegały na dogaszeniu pożaru oraz sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń pod kątem występowania w nich gazów niebezpiecznych – zagrożenia nie stwierdzono. Spaleniu uległa część sufit sali widowiskowej Miejskiej Szkoły Artystycznej oraz częściowo instalacja elektryczna na nim zlokalizowana. W działaniach ratowniczych trwających ponad trzy godziny brał udział 4 zastępy i 9 ratowników PSP oraz 3 zastępy i 16 ratowników OSP, Policja, Pogotowie Energetyczne.

Od początku 2019 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 1087 zdarzeń, w tym:

  • 421 pożarów;
  • 591 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 75 alarmów fałszywych.