Monitoring płatności to rzecz, która polega na kontrolowaniu wszystkich działań w zakresie nadzoru nad terminowym spłacaniem należności istniejących wobec klienta. Celem monitoringu należności jest pełna kontrola nad terminowością spłat dokonywanych przez kontrahentów. Takie rozwiązanie daje stu procentową gwarancję zachowania płynności finansowej każdej firmy. Prowadzenie monitoringu należności pozwoli utrzymać kontrolę nad stanem finansów przedsiębiorstwa. Monitoring płatności jest niezbędnym działaniem w każdej powstałej firmie. Ma za zadanie zapobiegać powstawaniu opóźnień w zapłacie. Monitoring należności posiada narzędzia, które pozwalają poinformować klienta o zbliżającym się terminie zapłaty lub też o upływie takowego terminu.

Korzyści monitoringu płatności

Korzystanie z monitoringu płatności to szereg korzyści dla firmy. Wśród nich możemy wymienić, między innymi: redukcję kosztów związanych z kontrolą finansową, stabilność, zdolność inwestycyjną przedsiębiorstwa, poprawę płynności finansowej, zapobieganie w powstawaniu należności przeterminowanych. Monitoring należności wpływa w pozytywny sposób na wizerunek firmy oraz zwiększenie skuteczności windykacji. Wiele osób zadaje pytanie, kiedy warto korzystać z monitoringu należności? Odpowiedź jest prosta, usługi tego typu skierowane są dla wszystkich podmiotów posiadających większą ilość kontrahentów. Nawet niewielkie opóźnienia płatności mogą poważnie zachwiać równowagę finansową firmy.

Monitoring płatności w call center

Monitoring faktur

Monitoring faktur polega na stałej kontroli należności, aktualizowaniu wszystkich dostępnych list faktur, a zarazem wpływających płatności. Ważnym zadaniem monitoringu faktur jest przypomnienie kontrahentowi o zbliżających się terminach zapłat. W tej kwestii znane są czynności analityczne, które mają na celu ustalenie efektywności prowadzonych działań, a także dość szybkie reagowanie na zagrożenia, bądź nawet ich całkowita eliminacja. Monitoring należności oraz kontrola wszystkich wpływów w firmie, wpływa pozytywnie na płynność finansową, a w konsekwencji na zdolność inwestycyjną firmy. Monitoring faktur to nic innego jak monitoring płatności, należności, czy też wierzytelności. Są to usługi z zakresu świadomego zarządzania ryzykiem.

Usługi dotyczące monitoringu płatności obejmują, między innymi: identyfikacje ryzyka, pomiar ryzyka, sterowani, monitorowanie oraz kontrola nim. Monitoring faktur często nazywane jest także jako windykacje należności. Warto wiedzieć, że są to te same pojęcia. Usługa monitoringu płatności trwa od chwili przeterminowania wszelkiej należności. Warto wspomnieć o monitoringu wierzytelności. Jest to część świadomego zarządzania przedsiębiorstwem. Usługi, które zapewnia monitorowanie wierzytelnościami redukuje ukryte koszty, które niemniej jednak związane są z utrzymaniem nieopłaconej należności. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na finansowania zewnętrzne, z powodu różnych problemów płatniczych. Jest to jedyne korzystne rozwiązanie, które pozwala na walkę o przetrwanie danej firmy.