12 września uczniowie mińskich szkół podstawowych zostali zaproszeni do hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim na kolejne wydarzenie realizowane w ramach 7. edycji projektu „Kultura Włączania” w naszym mieście. Tym razem można było obejrzeć mecz pokazowy Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach 4 KINGS. Organizatorami imprezy był Urząd Miasta w Mińsku Mazowieckim oraz 3 szkoły: Szkoła Podstawowa w Hucie Mińskiej, Szkoły Salezjańskie oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II.

Zanim na boisku pojawili się zawodnicy drużyny 4 KINGS, widzowie mogli obejrzeć mecz pokazowy rozegrany między przedstawicielami Rugby TAG SP Huta Mińska a zawodnikami z klasy 5 ze Szkół Salezjańskich. Podczas trwania meczu zasady gry w rugby objaśniał pan Piotr Matzanke – prezes Rugby Club Mazovia Mińsk Mazowiecki. Następnie na boisku pojawili się wszyscy goście i zawodnicy drużyny 4 KINGS, których witał dyrektor placówki – pan Grzegorz Wyszogrodzki. W imieniu pana burmistrza Marcina Jakubowskiego głos zabrała kierowniczka Wydziału Oświaty - pani Bożena Macheta, która przywitała wszystkich zgromadzonych. O swojej pasji związanej z rugby krótko opowiedział również wiceprezes Polskiego Związku Rugby – pan Andrzej Kuć. Mazowiecki Instytut Kultury będący koordynatorem projektu „Kultura Włączania” był reprezentowany przez kierownika Działu Edukacji – pana Norberta Późniewskiego. Byli z nami także – pan Maciej Augustyniak (prezes fundacji „Polska bez barier”), pan Dominik Wietrak (prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach), pan Bartosz Zielski (trener drużyny 4 KINGS), pan Robert Smuga (dyrektor MOSiR-u), pani Jolanta Damasiewicz (sekretarz gminy Mińsk Mazowiecki) oraz pani Hanna Kiraga (inspektor ds. promocji w mieście).

Po oficjalnej części na boisko wjechali sportowcy na wózkach, którzy zagrali pokazowy mecz rugby na wózkach. Podczas oglądania rywalizacji wszyscy słuchali rozmowy prowadzonej przez pana Piotra Matzanke z kapitanem drużyny 4 KINGS. Młodzież dowiedziała się, że rugby to bardzo widowiskowa gra, w której udział biorą dwie drużyny liczące po czterech zawodników. Mecz podzielony jest na 4 kwarty po 8 minut czystej gry, przy czym zawodnicy mają po 10 sekund na wybicie piłki zza linii, 10 sekund na wykonanie kozła lub podania, 40 sekund na rozegranie całej akcji i 12 sekund na przejście w pole ataku, czyli przekroczenie połowy. Warto też wiedzieć, że zawodnik atakujący może przebywać tylko 10 sekund w strefie obronnej przeciwnika. Zawodnicy grają na specjalnych wózkach przeznaczonych do tej dyscypliny sportu i do niej dostosowanych. Są one bardziej obudowane i szersze niż zwykłe wózki, mają też inaczej zamocowane koła, dzięki czemu wózki są bardziej stabilne i zwrotne. Wózki różnią się między sobą – jedne są ofensywne, a drugie defensywne. Podczas gry w rugby na wózkach dozwolone jest uderzanie wózkiem w wózek, ale zabrania się kontaktu cielesnego między zawodnikami. Za złamanie tej zasady grozi kara wykluczenia z gry na 1 minutę. Po meczu pokazowym rozegranym przez profesjonalistów na boisko zostali zaproszeni zawodnicy II ligowej „Mazovii” oraz przedstawiciele uczniów i w takich mieszanych składach rozgrywali kolejne kwarty meczu. Zarówno dla dorosłych, jak i dla uczniów gra na wózku była dużym wyzwaniem i ogromnym wysiłkiem fizycznym (zwłaszcza dla rąk i dla dłoni, na które zakłada się specjalne rękawice).

W drugiej części spotkania pan Piotr Matzanke rozmawiał z zawodnikami 4 KINGS o ich niepełnosprawności i o pasji związanej z rugby. Okazało się, że dla każdego z nich sport stał się sposobem na życie, pozwolił poradzić sobie z ograniczeniami dnia codziennego, dał motywację do życia i normalnego funkcjonowania. W przypadku zawodników 4 KINGS niepełnosprawność została przekuta w sukces, ale jednocześnie każdy z nich zaznaczał, jak ważne jest podejmowanie rozsądnych decyzji w ryzykownych sytuacjach. Świadectwo zawodników i ich osobiste historie, które doprowadziły do konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim, są najlepszym sposobem dotarcia z przestrogami do młodych ludzi.

Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami oraz podsumowaniem przez pana Norberta Późniewskiego z Mazowieckiego Instytutu Kultury dotychczasowych działań zrealizowanych w ramach 7. edycji projektu „Kultura Włączania” i jednocześnie zapowiedzią wydarzeń, które będą pojawiały się w mieście jeszcze do grudnia.

Agnieszka Kożuchowska – nauczycielka w SP3

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • logo-www-kultura-wlaczaniaMIK-min