Nie każda kuchnia posiada dostęp do instalacji wentylacyjnej. W takim przypadku nie możemy zapomnieć o zakupieniu dobrego okapu kuchennego. Czym warto kierować się przy jego doborze?

Okapy kuchenne to urządzenia gospodarstwa domowego, których głównym celem jest neutralizowanie oparów powstających w kuchni w trakcie gotowania.

Sprzęt ten działa najbardziej efektywnie wtedy, gdy jest podłączony do instalacji wentylacyjnej, ale zdarza się, że czasami nie jest to możliwe. Poza okapami kuchennymi, które działają jako wyciągi, możemy zdecydować się również na te, które pracują jako pochłaniacze. To najlepszy wybór do tych wnętrz, gdzie podłączenie do wentylacji nie jest możliwe.

O czym powinniśmy pamiętać przy zakupie okapu – pochłaniacza? Jak korzystać z niego tak, aby działał sprawnie i wydajnie? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Okap kuchenny jako pochłaniacz – wygodny i szybki montaż

Okap w kuchni może działać także jako pochłaniacz – wtedy nie trzeba podłączać go do instalacji wentylacyjnej.

Taki okap polecany jest zatem do pomieszczeń, które nie zostały przystosowane wcześniej do wykonania w nich kuchni, a także wtedy, gdy podłączenie instalacji wentylacyjnej wiązałoby się z bardzo dużymi kosztami i nakładami pracy.

Montaż takiego urządzenia nie wymaga wtedy dodatkowych prac – po prostu umieszczamy go w pożądanym miejscu, dbając o to, aby był umieszczony w odległości około 70 cm od płyty kuchenki oraz był wypoziomowany.

Główne rodzaje okapów kuchennych:

  • okapy podszafkowe – okapy montowane przy ścianach, najczęściej umieszczane pod szafkami kuchennymi

  • okapy szufladowe, teleskopowe – rodzaj okapów ściennych, posiadają wysuwaną szufladę, która powiększa powierzchnię okapu, zwiększając jego wydajność, po zasunięciu okap zajmuje mało miejsca

  • okapy wyspowe – rodzaj okapów wiszących przeznaczonych do montażu nad wyspami kuchennymi

  • okapy sufitowe – okapy przeznaczone nad wyspy kuchenne, montowane bezpośrednio w sufitach, sterowanie odbywa się pilotem

  • okapy blatowe – jeden z najnowszych typów okapów, które przeznaczone są do montażu w blacie przy kuchence, mogą być zainstalowane na stałe albo wysuwane

Aby korzystanie z okapu było jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze, zwróćmy uwagę na jego dodatkowe parametry, w tym na wydajność okapu dobieraną do metrażu pomieszczenia, płynną regulację zmiany mocy urządzenia, na funkcję oświetlenia czy też na funkcje takie jak timer – wyłączenie okapu następuje wtedy po określonym czasie.

Filtry w pochłaniaczach – jak to działa?

Działające jako pochłaniacze okapy kuchenne także mogą działać bardzo wydajnie. Za neutralizację oparów odpowiedzialne są wówczas specjalne filtry umieszczone w urządzeniu.

W pochłaniaczach stosuje się dwa typy filtrów:

  • filtry metalowe, najczęściej wykonane z plecionej aluminiowej siateczki – mają za zadanie zatrzymywać większe zanieczyszczenia, na przykład skroplony tłuszcz

  • filtry węglowe, w postaci mat węglowych – są przeznaczone do pochłaniania mniejszych zanieczyszczeń, a także neutralizują nieprzyjemne zapachy

Te dwa typy filtrów w okapach kuchennych pozwalają wówczas na uzyskanie optymalnej efektywności działania.

Jak dbać o filtry w okapie kuchennym?

Aby okap kuchenny działający jak pochłaniacz rzeczywiście dobrze spełniał swoją rolę, należy pamiętać o tym, by dbać o jego filtry.

Filtry metalowe można myć, na przykład ręcznie lub też w zmywarce, aby usunąć z nich cząsteczki tłuszczu i kurz. Z kolei filtry węglowe wymagają już systematyczne wymiany na nowe – nie można ich myć. Czas wymiany zależny jest głównie od intensywności używania okapu. Najczęściej zaleca się wymianę raz na pół roku.