– pod takim hasłem w listopadzie (22-23. 11.) w naszym mieście odbędą się kolejne, piąte już, Dni Kultury Żydowskiej. Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w nich.

W piątek tradycyjnie większość działań organizatorzy kierują przede wszystkim do młodzieży szkolnej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej młodzi ludzie będą mogli wziąć udział w warsztacie poświęconym słynnemu Archiwum Ringelbluma, prowadzonym przez edukatorkę z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W Miejskim Domu Kultury zaś wyświetlony zostanie film Roberty Grossman „Kto napisze naszą historię”. Będzie także coś dla ciała: miniwarsztaty kulinarne z plecenia chałki.

Wieczorem zaś mieszkańców zapraszamy na szabasowy wieczór. W czasie spotkania w MBP poznamy symbolikę tego ważnego żydowskiego święta i dowiemy się, co łączy judaizm i chrześcijaństwo. Wieczór zwieńczy koncert muzyczny, którego ważnym elementem będzie wspólne śpiewanie.

Sobotnie przedpołudnie to czas dla rodzin. Zapraszamy rodziców z najmłodszymi dziećmi na warsztat „Wszystkie moje mamy”. Szymek, mały chłopczyk, bohater książki Renaty Piątkowskiej, zabierze nas za mury warszawskiego getta, by opowiedzieć o losie małych dzieci w tamtych trudnych dniach. Czerwona nitka poprowadzi wszystkich ku własnym bohaterom, których wyobrażone historie będzie można zabrać do domu.

Dla trochę starszych przeznaczony jest warsztat „Arka Czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz”. Rafał, prawie 9-letni chłopiec, mieszkaniec Dzielnicy, opowie historie dzieci z czasów drugiej wojny światowej. Uczestnicy zaś sami będą mieli okazję napisać opowieść – historię małych bohaterów tamtych dni. Bo ważne jest, by pamiętać… Uczmy dzieci dobra, by świat był dobry. Uczmy je pamiętać, bo przyszłość świata należy do nich.

Tradycyjnie odbędzie się także ciesząca się dużą popularnością gra miejska. Tym razem oparta będzie na relacjach i wspomnieniach mińskich Żydów. Uczestnicy poznają Leona Guza i jego żonę, Gutę Tyrangiel, Chila Kirszenbauma, Efraima Siedleckiego, Romę Byczuk , Józefa Goldmana oraz Polaków: Olgierda Mackiewicza i Stanisława Jurkowskiego. Materiały i zdjęcia zebrane podczas gry posłużą do stworzenia „Sztambucha mińskich Żydów”.

Wieczorem zapraszamy zaś Państwa na etiudę teatralną „I była miłość w getcie” opartą na wspomnieniach Marka Edelmana. Młodzi ludzie opowiedzą historie tych, którzy doświadczyli rzeczywistości getta i… przeżyli w nim to, co najpiękniejsze – miłość. Przesłaniem „Bo miłość jest obowiązkiem” zamkniemy V Dni Kultury Żydowskiej „Bliscy i oddaleni”.

Szczegółowy program obchodów V Dni Kultury Żydowskiej zostanie opublikowany na stronie MBP.

mbpmm.pl

  • dni2019
  • dni19_etiuda
  • dni19_warsztaty