Solidna szafa na narzędzia, dobry wózek magazynowy, wreszcie żuraw warsztatowy. Wyposażenie tej części przestrzeni zakładowej wydaje się proste, chociaż dla wielu dziedzin (mechanika, transport, inżynieria) jest przecież esencją takich biznesplanów. Okazuje się, że można tu stracić sporo nerwów i pieniędzy. Czasami zaoszczędzimy za dużo i szybko nadrabiamy doposażeniem, z którego przecież sporo nerwów. By uchronić się w biznesie od nieprzyjemnych niespodzianek i nagłych wydatków (czyli dwóch rzeczy, których absolutnie nie chcemy, a które trafiają się aż nadto), warto zaznajomić się z tematem dużo głębiej. Więc jeśli pojęcia takie jak paleciak, sztaplarka czy podnośniki nożycowe budzą jeszcze wątpliwości (lub zieją pustką niewiedzy), polecamy znaleźć trzy minuty na kolejne akapity.

Na początek narzędzia i moduły proste

Waga do palet jest urządzeniem wyjątkowo pożytecznym, gdy nasz warsztat jest połączony z magazynem lub działa przy korporacji o wysokich standardach organizacji pracy. Duża kontrola przepływu części i towaru jest z tym powiązana. Okazuje się, że możemy wyposażyć się w wózek paletowy z wagą, dzięki któremu załatwimy na raz kwestie transportu i pilnowania ilości danych rzeczy. Paleciak z wagą będzie mieć też często duży udźwig. Wózki platformowe są tu mniej przydatne, chociaż warto mieć przynajmniej jeden wózek platformowy po to, by z łatwością transportować dużo małych elementów, przewozić narzędzia lekkie między stanowiskami, a czasami skorzystać z takiego wózka jak z mobilnego stanowiska pracy. Warto mieć także przynajmniej jeden wózek schodowy.

Wyposażamy nowoczesny warsztat

Alternatywy warsztatowe i magazynowe

Rolki transportowe do maszyn są bardzo popularne, zwłaszcza w magazynach i warsztatach materiałów budowlanych i portach. Ich zastąpienie zwykłymi paleciakami nie jest takie proste, gdyż musimy pamiętać o udźwigu. Bezpiecznym zakupem jest tu wózek elektryczny, który ponadto może być wyposażony w użyteczne funkcje, zapobiegające upadkowi maszyn i ciężkich mebli (takich jak stalowe szafy narzędziowe). Wózek podnośnikowy może być na przykład wyposażony w system kompensujący przy ciężkich zakrętach, który może uratować nie jeden ciężki ładunek przed zniszczeniem, nie mówiąc już o bezpieczeństwie pracowników, którego nie zapewni zwykły wózek paleciak czy tym bardziej rozwiązania proste pokroju wózka ręcznego i wózka do beczek.

Uzupełniamy dobrym wózkiem paletowym

Paleciak ręczny nie powinien być jednak lekceważony. Przy dużej flocie urządzeń transportu wewnętrznego, wózki paletowe stanowią kręgosłup takiego wyposażenia. Wózek paletowy znajdziemy także na wyposażeniu większości miejsc, od małych sklepów, przez lokale gastronomiczne po warsztaty właśnie. Nie wyobrażamy sobie takich miejsc bez przynamniej jednego wózka paletowego ręcznego, dzięki któremu każdy poradzi sobie w przypadku ciężkiej przesyłki czy transportu mebli. Nie zawsze musimy inwestować w wózek podnośnikowy (chociaż jest warty swojej ceny w wielu przypadkach), gdyż możemy się wyposażyć w podnośnik nożycowy lub żuraw mechaniczny. Wózki paletowe ręczne są jednak zdecydowaną podstawą. W połączeniu ze wspomnianymi prostymi narzędziami, jest to kompletne, elementarne wyposażenie nowoczesnego warsztatu.