W ostatnim czasie daje się zaobserwować zwiększony ruch w sieci internetowej, zwłaszcza w zakresie dokonywania zakupów a co za tym idzie płatnościami elektronicznymi. Mimo wielu policyjnych rad i wskazówek, opisujących jak nie paść ofiarą oszustów, nadal policjanci otrzymują zgłoszenia o kolejnych przypadkach włamań na konta bankowe i kradzieży pieniędzy. W związku z powyższym kolejny raz apelujemy aby ostrożnie korzystać z najnowszych rozwiązań techniki a indywidualne dane do logowania zachować dla siebie i nikomu ich nie udostępniać.
W ostatnich dniach policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw popełnionych przy wykorzystaniu internetu. Bez wątpienia jest to związane ze zwiększonym w ostatnim czasie ruchem w sieci internetowej. Przez częstsze bycie w domu, częściej korzystamy z różnego rodzaju portali, głównie sklepów internetowych lub portali ogłoszeniowych. Częstsze zakupy wiążą się z częstszymi płatnościami internetowymi. I tutaj pojawiają się możliwe zagrożenia ponieważ wiele osób zbyt łatwo i bez ostrożności płaci za różnego rodzaju towary w nieodpowiedni sposób.
Pamiętajmy, że płatność za kupioną rzecz powinna odbywać się tylko poprzez przeglądarkę internetową z potwierdzonej certyfikatem strony swojego banku. Aby ustrzec się przed utratą pieniędzy z konta zalecamy stosowanie się do poniższych wskazówek:
- zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych,
- logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów do internetu,
- sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić,
- sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować,
- otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,
- zamawiając sprzęt zapytaj, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi,
- kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji,
- staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione,
- unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa,
- zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie,
- płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)
- nigdy nie udostępniaj swoich haseł.
Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany zgłoś ten fakt na Policję. Nie zapomnij wtedy zabrać dokumentacji związanej z transakcją tj.:
- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,
- nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy,
- sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,
- sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.
st. asp. Marcin Zagórski/kgp