Personel medyczny ostrołęckiego szpitala fot. Archiwum UMWM

Personel medyczny ostrołęckiego szpitala fot. Archiwum UMWM

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem. Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu. Epidemia sprawiła, że konieczne były zakupy dużych ilości odzieży ochronnej czy płynu do dezynfekcji. Pomogły fundusze unijne, dzięki którym samorząd województwa przekazał do regionu siedleckiego 477 tys. środków ochrony i sprzęt medyczny.

Walka z niewidzialnym wrogiem, czyli wirusem, do momentu wynalezienia skutecznego leku to przede wszystkim zminimalizowanie jego transmisji. Aby odnieść sukces, potrzebne są środki – zarówno bezpieczeństwa, jak i finansowe.

Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, największym wsparciem były środki unijne. – Bardzo szybko sięgnęliśmy po unijną pomoc na walkę z epidemią. Dzięki temu w najtrudniejszym momencie pilnie zabezpieczyliśmy personel medyczny w środki ochronne, a szpitale w sprzęt ratujący życie.

Przez cały czas epidemii samorząd Mazowsza doposażał szpitale i stacje pogotowia ratunkowego w aparaturę medyczną oraz środki ochrony osobistej. Zakupy były możliwe, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Wartość unijnego projektu na walkę z COVID-19 to 150 mln zł. Środki zaangażowano już prawie w całości.

477 tys. środków ochronnych

Jak tłumaczy członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc w pierwszej kolejności trzeba było zabezpieczyć tych, którzy walczą o nasze zdrowie i życie. – Z myślą zarówno o pracy lekarzy i ratowników, jak też w trosce o zdrowie pacjentów zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt medyczny m.in. aparaty RTG, tomografy, kardiomonitory czy termometry bezdotykowe. Nie zapomnieliśmy też o maseczkach, goglach czy kombinezonach ochronnych, aby jak najlepiej zabezpieczyć ich przed zakażeniem – dodaje.

Ze wsparcia skorzystały będące na pierwszej linii frontu placówki z regionu siedleckiego. W sumie do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, siedleckiej stacji pogotowia, SPZOZ w Siedlcach, SPZOZ w Węgrowie, SPZOZ w Sokołowie Podlaskim, SPZOZ w Garwolinie, SPZOZ w Łosicach, SPZOZ w Mińsku Mazowieckim trafiło prawie 477 tys. środków ochrony osobistej, w tym 187,6 tys. masek, ponad 22,4 tys. kombinezonów, 233 tys. rękawiczek, 7,1 tys. fartuchów, 3,5 tys. gogli, 26, 6 tys. litrów płynów do dezynfekcji i blisko 4 tys. przyłbic.

Sprzęt ratujący życie

fot. SPZOZ w Sokołowie Podlaskim

fot. SPZOZ w Sokołowie Podlaskim

Dla Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach samorząd Mazowsza zakupił m.in. tomograf komputerowy, mobilny aparat RTG, 2 urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, 7 respiratorów mobilnych oraz 3 stacjonarne. W szpitalu zainstalowany został również system bezdotykowego pomiaru temperatury ciała. – Kamera termowizyjna z pewnością ułatwi nam pracę. Do tej pory przy wejściu do szpitala mierzyliśmy temperaturę przy użyciu termometrów bezdotykowych, do czego zaangażowanych było wiele osób. Kamera w szybki, bezpieczny i efektywny sposób dokonuje pomiaru, pozwala zidentyfikować osoby z objawami infekcji zagrażającej zdrowiu naszych pacjentów i pracowników. W dobie koronawirusa ten nowoczesny sprzęt stanowi bardzo skuteczne rozwiązanie w wykrywaniu osób potencjalnie zarażonych – mówi Marcin Kulicki, prezes szpitala wojewódzkiego w Siedlcach. Z kolei dla siedleckiej stacji pogotowia samorząd Mazowsza nabył 5 defibrylatorów, 4 urządzenia do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania, 2 urządzenia do kompresji klatki piersiowej, 50 termometrów bezdotykowych i 10 aparatów do mierzenia ciśnienia. To nie wszystko. Dla SPZOZ w Siedlcach samorząd województwa pozyskał też 14 aparatów do wentylacji wysokoprzepływowej, 2 defibrylatory, 10 kardiomonitorów, 3 urządzenia do dezynfekcji, 2 respiratory podstawowe stacjonarne, 30 termometrów bezdotykowych i 30 aparatów do mierzenie ciśnienia. Wsparcie trafiło także do SPZOZ w Sokołowie Podlaskim oraz SPZOZ w Mińsku Mazowieckim.

Busy i ambulanse dla stacji pogotowia

fot. Meditrans w Siedlcach

fot. Meditrans w Siedlcach

Stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne busy do przewozu osób zakażonych, niewymagających wsparcia ratowników medycznych. Pojazdy zapewniają maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pacjentom. Wyposażone są w osłonę kierowcy, oddzielającą przedział pasażerski oraz w łatwo zmywalną tapicerkę. Dla siedleckiego pogotowia samorząd Mazowsza zakupił także ambulans typu C.

Utworzone w urzędzie marszałkowskim specjalne zespoły zakupowe codziennie dokonywały zakupów niezbędnego sprzętu i asortymentu. Te następnie na bieżąco przekazywane były do szpitali z listy placówek będących w podwyższonej gotowości. Nad ich odpowiednim rozdysponowaniem oraz kierowaniem tam, gdzie były w danej chwili najbardziej potrzebne, pracował powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.