Minęły czasy, kiedy biuro oznaczało konkretną jedną lokalizację, w której ludzie z całej firmy zbierali się do pracy. Z nowoczesnym podejściem do administracji i technologii, telepraca i wirtualna biura stają się coraz popularniejsze.

Podczas gdy wiele działalności stawia na tradycyjne rozwiązania biurowe, istnieją firmy doceniające przełomowe rozwiązanie, która są zdania, że każdy środek jest wystarczająco dobry, dopóki skutkuje osiągnięciem celu – tym bardziej, że może być tańszy. Wirtualne-biura.com to katalog, który pomoże Ci wybrać odpowiednią firmę.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił ogromny wzrost liczby biur wirtualnych. Rozwiązanie sprawdziło się on zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Wirtualne biuro ma zarówno zalety, jak i wady. Choć dla niektórych organizacji wirtualne biuro może być strzałem w dziesiątkę, dla innym koncepcja może się nie sprawdzić.

Oto kilka zalet i wad omawianego zagadnienia:

Plusy wirtualnego biura

  • Oszczędność – Wirtualni pracownicy biurowi to przede wszystkim cięcie kosztów w wielu obszarach, takich jak konieczność najmu powierzchni biurowej i koszty związane z jej wyposażeniem, opłaty za energię elektryczną, internet itd. Dodatkowo w wybranym mieście jak np. wirtualne biuro Białystok, możemy wybrać prestiżowy adres.
  • Zwiększona wydajność – czas i stres związany z dojazdami do pracy już na początku dnia może znacznie wpłynąć na morale i efektywność pracownika. Tym bardziej, jeśli na dojazd do pracy pracownik poświęca sporo czasu, co często wiąże się z bardzo wcześnie rozpoczętym dniem. Wirtualne biuro eliminuje ten problem, dodatkowo jest korzystniejsze dla środowiska.
  • Równowaga między pracą a życiem zawodowym – we współczesnych czasach głównym czynnikiem rosnącego stresogennym jest brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Ludzie są wiecznie zajęci pracą, nie mają zbyt wiele czasu na spędzanie czasu z rodziną lub możliwość znalezienia czasu dla siebie. Pracownicy biur wirtualnych wręcz przeciwnie, czego efektem jest większy entuzjazm i radość z pracy.

  • Zmniejszenie powierzchni biurowej – działalność, która zatrudnia posiada znaczną liczbę wirtualnych pracowników, może zaoszczędzić znaczną część swojej powierzchni biurowej, lepiej ją wykorzystać lub wynająć, zapewniając sobie dodatkowy dochód.
  • Różnorodność kandydatów do wyboru – firma może teraz zatrudniać bardziej efektywnych i kompetentnych kandydatów nawet z innych miast czy krajów. W ten sposób otrzymują oni szerszą pulę zasobów do wyboru.
  • Pomoc w rozszerzeniu biznesu – kiedy firma planuje zwiększyć liczbę swoich pracowników, pojawia się kolejne pytanie – gdzie ich ulokować. Często oznacza to wynajęcie większego miejsca, co może nie zawsze być wykonalne.

Wady i zalety wirtualnego biura

W takim przypadku, gdy wirtualne biuro jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zajmują powierzchni biurowej. Pieniądze, które musiałyby być na to przeznaczone mogą zostać wykorzystane na zwiększenie skali działalności.

  • Oszczędność czasu – znaczna ilość czasu jest oszczędzana przez brak formy fizycznych spotkań, relacja przeprowadzona raz na tydzień i kontakt w pilnych przypadkach skutkują znaczną oszczędnością czas i zwiększeniem produktywność kosztem zajmowania się prozaicznymi sprawami.

Dodatkowo, niektóre struktury firmy nie wymagają bezpośredniego kontaktu z decyzyjnymi osobami w firmie, dlatego mogą być przeniesione w outsourcing wirtualnego biura, co znacznie skróci wiele procedur.

Minusy wirtualnego biura

  • Przenoszenie pracy na zewnątrz – istnieje możliwość, że przy mniejszej możliwości kontroli pracownik może powierzyć swoją prace komuś innemu i wciąż pobierać wynagrodzenie od swojego pracodawcy. Szczególnie jeśli powierzone zadania mogą być potencjalnie zlecone osobom z krajów o niższych zarobkach.
  • Trudności z awansowaniem – wadą systemu biur wirtualnych może być to, że kadra zarządzająca ma mniejszy wgląd w efekty pracy, umiejętności komunikacyjne i organizacyjne, co może utrudnić ich potencjalny wybór do awansu.
  • Mniejsze szanse na budowę zgranego zespołu – kiedy ludzie spędzają ze sobą czas w konwencjonalnym biurze, istnieje między nimi koleżeństwo, które prowadzi do lepszych efektów wspólnej pracy. W przypadku pracowników biur wirtualnych takie relacje nie istnieją, co może prowadzić do poczucia zdystansowania wśród pracowników.