Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mińsk Mazowiecki

Od dzisiaj policjanci mińskiej komendy oraz z komisariatów policji na terenie powiatu mińskiego, prowadzą działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi użytkownikom dróg, o rozpoczynającym się właśnie roku szkolnym. Policjanci przez najbliższy tydzień, w godzinach 07:30 – 09:30, będą patrolowali rejony przyległe do szkół oraz nadzorowali ruch na drogach. Akcja potrwa do 4 września.

Jak co roku, pierwszy dzień szkoły, oznacza dla policjantów rozpoczęcie działań pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Jest to akcja prowadzona już od lat. Kontynuując tą tradycję także i w tym roku policjanci z mińskiej komendy w szczególności z wydziałów: ruchu drogowego i prewencji oraz komisariatów policji włączyli się w organizację i przeprowadzenie tych działań. Od wielu już lat w akcję włączają się i zadania realizują także funkcjonariusze Straży Miejskiej miasta Mińsk Mazowiecki i Sulejówka, którzy dbają o bezpieczeństwo młodzieży w rejonie przejść dla pieszych. Prowadzone działania mają na celu zwrócenie uwagi użytkownikom dróg na rozpoczęty właśnie nowy rok szkolny. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy uczeń może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły samochodami, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Oto wykaz punktów w których obecni będą funkcjonariusze w czasie trwania akcji:

 • Mińsk Mazowiecki – rejon wejścia głównego do Szkoły podstawowej nr 4 przy ul. Siennickiej,
 • Mińsk Mazowiecki – rejon przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 2 ul. Dąbrówki (Straż Miejska miasta Mińsk Mazowiecki),
 • Brzóze – rejon Szkoły Podstawowej przy drodze krajowej nr 50,
 • Halinów – rejon przejścia dla pieszych przy Zespole Szkolno Przedszkolnym przy ul. Okuniewskiej,
 • Sulejówek – rejon przejścia dla pieszych przy ul. Okuniewskiej (Straż Miejska z Sulejówka) i Narutowicza,
 • Kałuszyn – przejście dla pieszych przy ul. Pocztowej.

Mamo, Tato,

 • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
 • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
 • ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
 • wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
 • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

Nauczycielu,

 • odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
 • przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,

Kierujący pojazdami,

 • w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

st. asp. Marcin Zagórski/ksp