Wynajem samochodu – co trzeba wiedzieć

Niektórzy z nas dopiero zaczynają swoją przygodę z wynajmem samochodu. Nie jest to tak bardzo popularna opcja podróżowania jak własny samochód czy komunikacja publiczna. Jest to związane z tym, że kiedyś ta usługa była zarezerwowana głównie dla osób bardziej majętnych. Teraz ceny są bardziej przystępne i stąd staje się to coraz bardziej popularne. Szczególnie wśród osób, które nie posiadają własnego samochodu, bo na co dzień takiego nie potrzebują, a chcą pozwiedzać bez analizy rozkładów jazdy autobusów i tramwajów. Zatem jeśli wybieracie się nad morze, to warto spojrzeć na ofertę tej oto wypożyczalni: https://comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-trojmiasto/.

Rezerwacja samochodu

Samochód można zarezerwować na kilka sposobów. Można to zrobić telefonicznie, przez maila lub poprzez stronę internetową. Strona internetowa jest chyba najszybszą i najłatwiejszą metodą. Należy wejść na nią, wybrać model auta, jeśli chcemy jakiś konkretny, daty i miejsce wyjazdu. Dalej należy postępować zgodnie z poleceniami widocznymi na ekranie komputera. Zazwyczaj w następnych krokach podajecie dane i opłacacie koszta rezerwacji, jeśli takie są pobierane. W niektórych przypadkach zdarza się, że wypożyczalnia nie jest w stanie podstawić danego modelu samochodu (może być akurat popsuty), ale to nie problem. Firma w takiej sytuacji podstawi inny model samochodu o podobnych wymaganiach sprzętowych lub nawet lepszych.

Dokumenty – co jest potrzebne?

Jak to bywa w większości miejsc na świecie. Musisz posiadać przy sobie ważne prawo jazdy, które udowodnia, że masz uprawnienia do kierowania pojazdami. Dodatkowo potrzebny jest dowód osobisty, aby potwierdzić twoje dane osobiste. Te same dokumenty będą potrzebne, jeśli chcesz dodać drugiego kierowce do umowy z wypożyczalnią.

Opłata za samochód

Za wynajem auta możemy zapłacić kartą debetową lub kredytową. Jeżeli nie posiadacie karty kredytowej lub nie chcecie jej użyć, t sprawdźcie najpierw czy konkretna wypożyczalnia pozwala na opłatę kartą debetową. Nie wszędzie jest to dozwolone niestety, ale istnieje na rynku dużo wypożyczalni, które zezwalają także na karty debetowe.

Ubezpieczenie auta

Większość, jeśli nie wszystkie wypożyczalnie posiadają w swojej ofercie swój zakres ubezpieczenia, które najczęściej jest już wliczone w cenę wynajmu. Jeśli zdarzy się duża kolizja, w której na tyle zostanie uszkodzony samochód, że będzie musiał zostać w warsztacie, to możecie skorzystać z ofert samochodów zastępczych. Jedną z nich znajdziecie pod tym linkiem: towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych samochód zastępczy z oc.

Zwrot i odbiór auta

Niektóre wypożyczalnie oferują odbiór i zwrot tylko w ich oddziałach, które najczęściej znajdują się na lotniskach, w portach i w okolicach dworców kolejowych. Inne oferują podstawienie auta w wybrane przez ciebie miejsce. Może to być hotel, w którym masz nocleg. Ta druga opcja jest bardziej elastyczna, ale czasami też droższa, bo muszą zatrudnić pracownika, aby to zrobił i opłacić paliwo. Najpopularniejszym wariantem jest odbiór i zwrot w tym samym oddziale wypożyczalni.