W najprostszym tłumaczeniu nieruchomości możemy podzielić na komercyjne oraz mieszkalne. W tym wpisie skupimy się na tych pierwszych, które są określane też mianem lokali użytkowych lub z przeznaczeniem inwestycyjnym. Sprawdzamy, jak wyglądają takie lokale pod kątem prawnym.
Lokal z przeznaczeniem inwestycyjnym – co to takiego?
Podstawy prawnej dla lokali z przeznaczeniem inwestycyjnym musimy szukać przeszło 20 lat temu. W 1994 roku ich definicję zawarto w ustawie o własności lokali. Jak wskazuje ustawa, takie lokale mają przeznaczenie inne niż mieszkalne.
Do lokali o przeznaczeniu inwestycyjnym zaliczymy więc magazyny, lokale użytkowe, sklepy i inne punkty pośrednio lub bezpośrednio powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przypomnijmy też, że od 1 kwietnia zmieniły się warunki nabywania nieruchomości gminnych z przeznaczeniem na cele inwestycyjne. W życie weszła ustawa tzw. lokal za grunt, której celem jest stworzenie warunków do nabywania nieruchomości gminnych z przeznaczeniem na cele inwestycyjne, z rozliczeniem w cenie takich nieruchomości ceny lokali mieszkalnych lub użytkowych.
Dzięki temu gminy wykorzystają pozyskane nieruchomości na cele mieszkaniowe, ale też edukacyjne czy kulturalne. Z kolei inwestorzy będą mieć nowe możliwości pozyskania nieruchomości o potencjale inwestycyjnym, zwłaszcza że często są to dobrze skomunikowane i atrakcyjnie zlokalizowane działki. Efekt powinien być taki, że już wkrótce powinniśmy zacząć liczyć nowe mieszkania w Polsce, w mniejszych i większych miastach na terenie całego kraju.
Zasady użytkowania lokalów użytkowych
Innym dokumentem prawnym ważnym dla lokali użytkowych jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Odnosi się ono do warunków technicznych lokali inwestycyjnych i ich usytuowania.
Oczywiście bardzo wiele zależy tutaj od samych lokali komercyjnych, które są różne między innymi ze względu na sposób ich użytkowania. Najłagodniejsze warunki mają zwykłe lokale biurowe. Wygląda to zgoła odmiennie, jeśli są to lokale ustanowione na placówki gastronomiczne, edukacyjne czy medyczne.
Jak inwestować w lokale komercyjne?
Nie ulega więc wątpliwości, że inwestycja w komercyjne lokale użytkowe może być rentowna. Zwłaszcza jeśli jest to nieruchomość na wynajem, kiedy to przedsiębiorca zajmuje się dostosowaniem takiego lokalu pod względem warunków technicznych.
Jeśli chcemy inwestować w nieruchomości komercyjne, na pewno kluczowa jest ich lokalizacja. Z pewnością lokale czy nowe mieszkania w Warszawie i okolicach dają szansę na znacznie większy zarobek niż w niewielkich, kilkutysięcznych miastach.
Więcej zachodu jest w sytuacji, kiedy chcemy osobiście prowadzić biznes w takim lokalu. Wówczas ważny jest pomysł na firmę (np. sklep spożywczy, bar, restauracja, punkt ksero, kantor itp.). W zasadzie poza fantazją, jedynym ograniczeniem są tylko możliwości finansowe. Oczywiście musi to być biznes dopasowany do potrzeb rynku.
W końcu pamiętajmy o cenie lokali użytkowych. Zazwyczaj są one objęte 23-procentowym podatkiem VAT, podczas kiedy lokale mieszkalne tylko 8-procentowym, co ma swoje przełożenie na ceny rynkowe.