Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Warszawy?

Ceny nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym stale rosną. Co roku wiele osób staje przed dylematem: zakup czy wynajem mieszkania? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Która opcja będzie dla nas lepszym rozwiązaniem? Jaką decyzję podejmują najczęściej mieszkańcy Warszawy?

Zakup mieszkania – dlaczego warto?

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania, ponieważ marzy o własnych czterech kątach. W mieszkaniu na wynajem rzadko możemy swobodnie zaaranżować przestrzeń według naszych indywidualnych wymagań. We własnym mieszkaniu w dowolnym momencie możemy pomalować ściany, zawiesić obraz na ścianie czy wymienić meble. Własne mieszkanie to jednak inwestycja na lata. Stały wzrost cen nieruchomości sprawia, że nawet jeśli za kilka lat zdecydujemy się na przeprowadzkę, będziemy mogli sprzedać lub wynająć nasze mieszkanie bez obaw o stratę. We własnym M nasze miesięczne opłaty obejmować będą tylko czynsz do spółdzielni mieszkaniowej oraz opłaty za media.

Zakup mieszkania - wady

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania i nie dysponujemy pełną kwotą na jego zakup, często zmuszeni jesteśmy do wzięcia kredytu hipotecznego. Z roku na roku rośnie wymagany wkład własny. Aktualnie w zależności od banku, jaki wybierzemy, jest to co najmniej 20-30% wartości mieszkania. Po zakupie czekają nas również opłaty notarialne oraz prowizja dla banku. Mieszkania na sprzedaż w Warszawie o powierzchni 50 metrów kwadratowych kosztują średnio 450 000 - 500 000 złotych. Szczegółowa cena jest uzależniona między innymi od lokalizacji, standardu wykończenia mieszkania i stopnia rozwinięcia okolicznej infrastruktury. Duże znaczenie ma również to, czy mamy do czynienia z rynkiem wtórnym czy mieszkaniem od dewelopera. Dodatkowo decydując się na zakup własnego mieszkania musimy uwzględnić koszt remontu i wyposażenia, który często wynosi kilkadziesiąt tysięcy.

Wynajem mieszkania – na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Ogromną zaletą wynajmu mieszkania jest brak konieczności zgromadzenia wysokiej sumy pieniędzy lub zaciągnięcia kredytu hipotecznego na długie lata. Dla wielu osób dużą zaletą najmu jest możliwość szybkiej i łatwej zmiany lokalizacji, co w przypadku własnego mieszkania nie jest już takie łatwe. Dodatkowo decydując się na wynajem mieszkania w standardzie zazwyczaj mamy już meble i niezbędne elementy wyposażenia, dzięki czemu nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy na start.

Wynajem mieszkania - wady

Wynajem mieszkania ma również swoje wady. Przede wszystkim jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wcześniej ustalonych z właścicielem zasad, które dotyczą m.in. zmian w aranżacji, posiadania zwierząt domowych, czy liczby lokatorów. Wynajem mieszkania wiąże się ze sporymi comiesięcznymi opłatami, na które w dużej mierze składa się odstępne płacone właścicielowi. Średni koszt wynajmu kawalerki w Warszawie wynosi 2 000 - 2 500 złotych miesięcznie, a mieszkania dwupokojowe lub trzypokojowe to wydatek rzędu 3 000 - 4 000 złotych miesięcznie.

Decyzja o zakupie lub wynajmie mieszkania to kwestia bardzo indywidualna i zależy w dużej mierze od sytuacji życiowej i zarobków. Mieszkańcy Warszawy, którzy nie posiadają oszczędności pozwalających na pokrycie minimum 20% wkładu własnego, częściej decydują się na wynajem mieszkania. Wśród osób posiadających spore oszczędności, pozwalające pokryć koszty wkładu własnego, decydujących się na zakup własnego mieszkania będzie więcej.