Budownictwo hybrydowe - na czym polega?

Budownictwo hybrydowe łączy nowoczesną architekturę z ergonomią oraz ekologicznymi sposobami pozyskiwania energii. Domy hybrydowe zyskują coraz większą popularność na rodzimym rynku nieruchomości. Na czym polega budownictwo hybrydowe i jakie cechy powinien spełniać dom wybudowany w tej technologii?

Budownictwo hybrydowe polega na zastosowaniu rozwiązań umożliwiających wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii przy równoczesnym zabezpieczeniu budynku przez utratą ciepła. U podstaw technologii hybrydowej leży idea zakładająca ergonomię w codziennym użytkowaniu energii oraz troska o środowisko i komfort mieszkańców. Jakie cechy wyróżniają budynek hybrydowy?

Budownictwo hybrydowe - jaki projekt?

Domy hybrydowe projektowane są w sposób, który uwzględnia ich położenie oraz warunki terenowe charakterystyczne dla danej okolicy. Projekt domu hybrydowego powinien być dostosowany do siły wiatru, średnich temperatur, nasłonecznienia oraz usytuowania budynku na działce. Indywidualna analiza wszystkich tych czynników pozwala na stworzenie projektu domu, który będzie ergonomiczny w gospodarowaniu energią i ciepłem oraz wygodny do mieszkania.

Odnawialne źródła energii

Budownictwo hybrydowe polega na montażu instalacji umożliwiających pozyskiwane energii ze słońca. Są to kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Zainstalowane na dachu lub w ogrodzie panele przetwarzają energię w prąd elektryczny, który w pełni wystarcza do pokrycia codziennych potrzeb mieszkańców domu. Wygenerowaną nadwyżkę natomiast sprzedasz dystrybutorowi energii.

Kolektory słoneczne absorbują promienie słońca, a następnie zamieniają je w ciepło służące do podgrzewania wody. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż pompy cieplnej, pozyskującej ciepło z gruntu. W obu przypadkach pozyskana energia pozwala ekologicznie ogrzać dom oraz wodę potrzebną do codziennego użytku.

Ergonomiczne rozwiązania

Ergonomiczne rozwiązania w budownictwie hybrydowym zaczynają się już na etapie konstrukcyjnym. To, co wyróżnia domy hybrydowe to duża szczelność, dzięki której budynek niemal nie traci ciepła. Wyróżnikiem są tu wysokiej jakości okna i drzwi oraz zastosowanie odpowiedniej konstrukcji ścian z wełną mineralną oraz folią paroizolacyjną.

Wysoka szczelność domu wymaga wprowadzenia instalacji zapewniającej mechaniczną wymianę powietrza, czyli rekuperatora. Mechanizm zapewnia komfort mieszkańcom, zabezpiecza dom przed nadmierną wilgocią i powstawaniem pleśni, a także odzyskuje ciepło podczas wymiany powietrza. Instalacja umożliwia także założenie specjalnych filtrów węglowych, które chronią mieszkańców zimą przed smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami powietrza.

Budownictwo hybrydowe - domy przyszłości?

Budownictwo hybrydowe jest nieco droższe niż domy wykonane w tradycyjnej technologii. Szacuje się, że różnica w cenie to ok. 15%. Technologia pozwala jednak na wygenerowanie oszczędności, które przynoszą zwrot już po 10 latach, a w dalszej perspektywie zapewniają niskie koszty życia. Mieszkańcy tych domów doceniają także ekologiczny aspekt technologii.

Budownictwo hybrydowe cieszy się także coraz większym zainteresowaniem wśród osób planujących zakup domu w Polsce. Dowodem na to są nowe domy w Konstancinie Jeziornie, których konstrukcja czerpie z najnowszych technologii oraz ergonomicznych i ekologicznych rozwiązań charakterystycznych dla domów hybrydowych.