W miniony poniedziałek 9 sierpnia w Domu Kultury w Kałuszynie odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu na terenie gminy i miasta Kałuszyn. Tematem przewodnim debaty było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zakłócanie ładu i porządku publicznego.
Poniedziałkowa debata realizowana w ramach rządowego programu pod hasłem ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ’’ odbyła się w Domu Kultury w Kałuszynie. Z ramienia mińskiej komendy policji na debatę przybył Komendant Powiatowy Policji insp. Sławomir Rogowski. W debacie brał też udział Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego asp.szt. Rafał Ciborowski, Komendant Komisariatu Policji w Mrozach nadkom. Tomasz Pluchrat, Kierownik Posterunku Policji w Kałuszynie asp. Piotr Gaładyk i dzielnicowi asp. Robert Bucholski oraz st.asp. Mariusz Kondraciuk. Samorząd reprezentował burmistrz Kałuszyna Arkadiusz Czyżewski oraz zastępca burmistrza Henryka Sęktas.
Z zaproszenia do wspólnego debatowania skorzystali również mieszkańcy miasta i gminy Kałuszyn zainteresowani problematyką bezpieczeństwa w miejscu swojego zamieszkania.
Celem debaty było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności w obszarze poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Kałuszyn. Debaty społeczne organizowane na szczeblu lokalnym mają za zadanie zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, które wymagają podjęcia działań prewencyjnych przez policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Debatę rozpoczęto omówieniem narzędzi komunikacji społeczeństwa z policją, jakimi są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”. Podczas debaty przybliżono mieszkańcom sylwetki dzielnicowych – policjantów pierwszego kontaktu, którzy oprócz tego, że spotykają się z mieszkańcami w swoim rejonie służbowym to również nawiązują współprace z instytucjami oraz organizacjami na rzecz mieszkańców. Dzielnicowi przedstawili mieszkańcom swoje zadania realizowane w oparciu o analizy zagrożeń w ramach półrocznych planów priorytetowych.
Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim insp. Sławomir Rogowski przedstawił bieżącą ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Kałuszyn. W swym wystąpieniu odniósł się również do przedsięwzięć służbowych związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa Sars-Cov-2 w tak trudnym dla wszystkich czasie. Omówił także temat bezpieczeństwa na drogach, oraz o podjętych krokach mających na celu utworzenie Komisariatu Policji w Kałuszynie.
Burmistrz Kałuszyna wspomniał o nowym posterunku spełniającym oczekiwania społeczeństwa oraz o dalszym pogłębianiu i zacieśnianiu współpracy. W swym wystąpieniu poruszył temat rozwoju infrastruktury oraz związaną z nim potrzebą wzrostu poczucia bezpieczeństwa.
Dzięki staraniom władz miejskich Kałuszyna oraz wniosków społecznych składanych na poprzednich debatach z dniem 1 kwietnia bieżącego roku został utworzony nowy etat dzielnicowego wchodzący w skład Posterunku Policji w Kałuszynie. Nowym dzielnicowym został st.asp Mariusz Kondraciuk.
Wystąpienie burmistrza Kałuszyna zakończyło pierwszą część spotkania, po której rozpoczęła się oczekiwana przez wszystkich właściwa debata. W jej trakcie ze strony zebranych padło szereg pytań dotyczących problematyki związanej z bezpieczeństwem. Zakres stawianych pytań był bardzo szeroki. Mieszkańcy skarżyli się między innymi na przekraczanie prędkości w Olszewicach, spożywanie alkoholu oraz zakłócanie ładu i porządku publicznego we wskazanych miejscach w Kałuszynie. Pytania dotyczące dróg jak się ostatecznie okazało należały do zadawanych najczęściej. Uczestnicy debaty postulowali między innymi o zwiększenie policyjnych patroli w miejscach zagrożonych.
Podczas podsumowania debaty Komendant Powiatowy Policji insp. Sławomir Rogowski ustosunkował się do wypowiedzi uczestników oraz podziękował wszystkim za przybycie oraz aktywny udział w dyskusji.
Każdy z uczestników debaty otrzymał do wypełnienia anonimowy kwestionariusz ankiety w której mógł wyrazić swoje zdanie miedzy innymi na temat organizacji i sposobu przeprowadzenia debaty. Zgłaszane problemy zostaną poddane szczegółowej analizie celem wypracowania wniosków i przedsięwzięć do realizacji. Po zakończonej debacie dzielnicowi z posterunku rozdali mieszkańcom ulotki zawierające informacje realizowanych przez nich zadań oraz niezbędne dane umożliwiające kontakt z nimi.
Kolejne tego rodzaju spotkanie jest planowane w drugiej połowie sierpnia dla mieszkańców gminy Cegłów.
m.t