Istnieje kilka powodów, które skłaniają pacjentów do decydowania się na aparat ortodontyczny. Zwykle korzystanie z tej usługi wiąże się z chęcią poprawy estetyki uśmiechu lub wyleczenia doskwierającej wady zgryzu. Założenie aparatu ortodontycznego wiąże się ze spełnieniem kilku wymagań, bez których leczenie nie będzie możliwe. Kiedy zdecydować się na aparat ortodontyczny i co zrobić, przed jego założeniem?
Kiedy zęby warto leczyć u ortodonty?
Choć o założeniu aparatu ortodontycznego decyduje specjalista, to do pacjenta należy wykonanie pierwszego kroku. Do gabinetu lekarza warto stawić się z kilku powodów pamiętając, że w przypadku leczenia ortodontycznego nie ma znaczenia wiek pacjenta. Pierwsza kontrola stanu uzębienia powinna mieć miejsce w okolicach 7 roku życia. Jednakże, aparat ortodontyczny w Warszawie oraz innych miastach w Polsce założyć mogą także dorośli. Najczęściej specjalista kieruje pacjenta na leczenie ortodontyczne z powodu:
- nabytych lub wrodzonych wad zgryzu,
- bóli pojawiających się w żuchwie i mających związek z nieprawidłowym ustawieniem zębów,
- ze względów estetycznych i w celu poprawienia komfortu pacjenta.
Noszenie aparatu ortodontycznego poprawia wygląd uśmiechu i często zwiększa pewność siebie. Prawidłowo ustawione zęby łatwiej poddają się czyszczeniu i można usunąć z nich usunąć resztki pokarmu, co znacząco podnosi higienę jamy ustnej. Leczenie u ortodonty niweluje nadmierne ścieranie się zębów oraz próchnicę, które pojawiły się w związku z występowaniem wad zgryzu. Warto więc zdecydować się na wizytę w gabinecie lekarskim ze względu na liczne efekty leczenia.
Warunki do spełnienia przed założeniem aparatu ortodontycznego
Widoczne skutki leczenia aparatem ortodontycznym zaobserwować można po upływie około 2 lat. Ostateczny czas terapii zależy jednak od przyczyny, która skłoniła pacjenta do wizyty w gabinecie ortodonty. Należy pamiętać, że przed założeniem aparatu ortodontycznego ważne jest wyleczenie zębów. Stomatolog powinien sprawdzić uzębienie pacjenta, a następnie uzupełnić występujące w nich ubytki. Jeśli to konieczne, przed nałożeniem aparatu trzeba także dokonać ekstrakcji zęba niekwalifikującego się do leczenia.
Warto także umówić się na kompleksowe oczyszczanie szkliwa. Skaling i piaskowanie polegają na dokładnym usunięciu z powierzchni zębów zalegających osadów i kamienia, przez co utrzymana jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Bezpośrednio przed nałożeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest także wykonanie zdjęć rentgenowskich. Przy ich pomocy ortodonta jest w stanie określić aktualne ustawienie zębów oraz warunki kostne. Zdjęcia rentgenowskie służą do opracowania planu leczenia dla danego pacjenta.
Na leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego nigdy nie jest za późno. Mogą się na niego zdecydować zarówno dorośli, jak i rodzice w przypadku swoich dzieci. Do leczenia u ortodonty kwalifikują się osoby chcące poprawić estetykę swojego uśmiechu lub dokonać korekty wady zgryzu. Przed założeniem aparatu konieczne jest wyleczenie zębów, a także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.