Dobry adres w mieście stołecznym może być dla naszego życia zawodowego prawdziwą trampoliną. Warszawa to prężnie rozwijający się rynek pracy, a także wysoka mediana płac. Zainteresował Cię apartament na sprzedaż? A może Twoim celem jest kawalerka lub nieduże, dwupokojowe mieszkanie? Czy 2022 rok to dobry moment na podejmowanie tak ważnych decyzji? Sprawdźmy!
Kiedy wystawić mieszkanie na sprzedaż?
Rynek nieruchomości w Polsce ma się doskonale. Pandemia COVID-19 - mimo tego, że wpłynęła m.in. na wysokość cen i dostępność wybranych towarów — nie wyhamowała boomu, jaki od kilku lat obserwuje się w tym sektorze gospodarki.
Nie powinno więc dziwić, że bardzo dużym zainteresowaniem wciąż cieszą się mieszkania na sprzedaż w Warszawie oferowane przez SonarHome. Porównując dane z pierwszego kwartału 2020 i 2021 roku, widać ogromny skok w liczbie zapytań kredytowych, który sięgał 60%.
Tylko w maju 2021 wydano o niemal 50% więcej pozytywnych decyzji kredytowych niż w tym samym miesiącu 2020 roku. To bardzo optymistyczne dane płynące z rynku nieruchomości. Zgodnie z raportem GUS, w pierwszej połowie 2021 roku oddano ponad sto tysięcy mieszkań w całym kraju. Najwięcej buduje się na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.
Dodatkowym czynnikiem motywacyjnym, który pośrednio może stymulować wzrost na rynku nieruchomości, jest też rosnąca inflacja. Nie brakuje ekspertów, którzy twierdzą, że domy i mieszkania to jeden z najbezpieczniejszych sposobów, by skutecznie zabezpieczyć wartość kapitału w ujęciu długoterminowym.
W dużej mierze wynika to z tego, że wartość nieruchomości na sprzedaż wciąż powinna rosnąć. Sprzyja temu deficyt mieszkaniowy w Polsce. W zależności od źródeł szacuje się go na 600 tysięcy do nawet czterech milionów posesji w skali całego kraju. To braki, których nie uda się uzupełnić jeszcze przez wiele lat.
Oferty mieszkań na sprzedaż w Warszawie — co wpływa na cenę?
Na pewno trzeba wskazać na położenie na mapie miasta. Różnice w cenach między poszczególnymi dzielnicami są znaczące. Na Śródmieściu czy Żoliborzu za metr kwadratowy zapłacimy nawet 15 tysięcy złotych. W tym samym czasie, na Ursusie i w Białołęce, ceny są o wiele niższe, zbliżone do 8 tys. PLN.
Warto zwrócić też uwagę na rosnącą popularność małych mieszkań. Przykładowo na Targówku uśredniona mediana wielkości w ciągu roku spadła aż o 5 mkw, osiągając poziom 48 m². Podobną tendencję obserwuje się też w innych dzielnicach miasta stołecznego.
Spośród wszystkich osiemnastu dzielnic w Warszawie, uśredniona wielkość mieszkań wzrosła tylko na Wilanowie (5 mkw), w Białołęce, Pradze Południe i na Wawrze: w każdej z tych dzielnic o około 1 m². Statystycznie najmniejsze mieszkania są obecnie na Woli i Pradze Północ (48 mkw).
Czy rok 2022 to dobry czas, by wystawić mieszkanie na sprzedaż?
Wydaje się, że jest to dobry czas, by na poważnie zastanowić się nad takim ruchem. Niemal nic nie wskazuje na to, aby w 2022 roku inflacja miała powrócić do „bezpiecznych” widełek 4-5%. Kolejne podwyżki stóp procentowych raczej nie wystraszą zdecydowanych inwestorów. To główne czynniki, które przemawiają za tym, by na poważnie zastanowić się nad sprzedażą posesji.
Warto pamiętać też o Polskim Ładzie. Jeśli wszystkie akty prawne zostaną uchwalone przez Sejm, to jest bardzo prawdopodobne, że już wkrótce nie będzie potrzebny nawet wkład własny. Ma on być gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Może to być kolejny impuls, który sprawi, że zainteresowanie nieruchomościami w Warszawie jeszcze bardziej wzrośnie.