Co to jest i kogo dotyczy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

Krajowy Rejestr Zadłużonych, to kolejne ogólnodostępne i bezpłatne źródło informacji, które prowadzone jest w systemie teleinformatycznym przez Ministra Sprawiedliwości. Wielu osobom może się ono kojarzyć z takimi bazami danych na temat dłużników, jak BIG, BIK, czy KRD, jednak istnieją pomiędzy nimi zasadnicze różnice. Czemu ma służyć powołanie KRZ i jaką rolę odegra w kontekście upadłości konsumenckiej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

  • Krajowy Rejestr Zadłużonych a upadłość konsumencka
  • Najważniejsze informacje na temat Krajowego Rejestru Zadłużonych
  • Jakie informacje znajdują się w nowym rejestrze?

Krajowy Rejestr Zadłużonych a upadłość konsumencka

KRZ to zupełnie nowy rejestr, który zaczął działać 1 grudnia 2021 roku. Baza ta została stworzona po to, by można było korzystać z bezpłatnego i ogólnodostępnego źródła informacji o dłużnikach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub dłużnikach, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. Zapewne wiele osób zastanawia się, jaki jest tego cel? Otóż twórcy Krajowego Rejestru Zadłużeń mają nadzieję, iż przyczyni się on do przyspieszenia i usprawnienia postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Tu może pojawić się kolejne pytanie, a mianowicie o to, czym jest postępowanie upadłościowe? Upadłość konsumencką wyjaśnia adwokat Michał Hajduk, warto jednak zaznaczyć, iż jest to postępowanie przeprowadzane w sytuacji, gdy zadłużona osoba nie jest w stanie zaspokoić swoich wierzycieli i ogłasza bankructwo.

Najważniejsze informacje na temat Krajowego Rejestru Zadłużonych

W jakiej sytuacji warto skorzystać z KRZ? Przede wszystkim rejestr ten może być pomocny w przypadku, gdy wierzyciele chcą mieć na bieżąco dostęp akt postępowań restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie transparentności postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych, co z kolei powinno wpłynąć na ich przyśpieszenie oraz usprawnienie. Ponadto zwiększenie stopnia zaspokajania wierzycieli w postępowaniach upadłościowych powinno mieć wpływ na wzrost bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Jakie informacje znajdują się w nowym rejestrze?

Informacje, które ujawniane są w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, dotyczą m.in.:

  • osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, wobec których prowadzone są postępowania w przedmiocie uznania orzeczenia o wszczęciu zagranicznego postępowania upadłościowego,
  • wspólników osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, w sytuacji, gdy np. ogłoszono upadłość spółki,
  • dłużników alimentacyjnych, którzy zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące,
  • osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, wobec których umorzono postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego.

To tylko kilka przykładów, które jednak nie wyczerpują pełnej listy osób, których dane mogą zostać ujawnione w rejestrze.