Od niedawna cieszysz się nowo wybudowanym ogrodem zimowym, ale nie wiesz, jak go zaaranżować? Na topie wciąż jest minimalizm, choć nie oznacza to, że projektanci nie czerpią inspiracji z ogólnoświatowych trendów. A gdyby tak połączyć skandynawską prostotę z japońską sztuką pełną wdzięku i harmonii? Odnajdziesz je w stylu japan di, który od kilku miesięcy króluje we wnętrzach.
Ogród zimowy — czym jest to dodatkowe pomieszczenie w domu?
Ogród zimowy jest budynkiem kubaturowym, najczęściej dobudowanym do już istniejącego domu. Oczywiście może on powstać także na zabudowanym tarasie lub balkonie. Już w XVIII i XIX wieku wznoszono ogrody zimowe. Jednak pełniły one zupełnie inną funkcję niż dzisiaj. Służyły do hodowli egzotycznych kwiatów i roślin, które w naszym, europejskim klimacie miały trudności ze wzrostem.
Konstrukcja ogrodów zimowych to najczęściej profile aluminiowe wypełnione szkłem lub poliwęglanem. Szkło może być przezroczyste lub barwione, jednak najczęściej jest ono hartowane (a więc odporne na czynniki atmosferyczne).
Aby pomieszczenie, jakim jest ogród zimowy, służyło całorocznie, warto pomyśleć o jego ogrzewaniu i odpowiedniej wentylacji.
Ogród zimowy w stylu japandi, czyli skandynawska prostota i japońska sztuka
Stylu skandynawskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Został on stworzony z myślą o osobach, które dobrze czuja się wśród prostych linii i minimalistycznego wystroju. Meble mają zatem ascetyczną formę, natomiast brak ozdób i bibelotów podkreśla ich surowość.
Jeśli jesteś wielbicielem prostoty, ale jednocześnie czujesz, że zbytnia oszczędność, nie stworzy w ogrodzie zimowym takiego klimatu, jakbyś sobie życzył, postaw na japandi. Aranżacja ta powstała z połączenia stylu skandynawskiego i japońskiego.
Jednak, kiedy myślimy o japońskim wystroju, nie chodzi nam o ozdobne bibeloty i wymyślne drobiazgi. Sztuka Kintsugi (czyli ozdabiania złotem i laką), a konkretnie styl wabi-sabi i późniejszy japandi, które się z niej wywodzą, stawia na przedmioty z duszą!
Czy wiesz, że Kintsugi narodziła się w XVI wieku, kiedy szogun Yoshimasa Ashikaga zbił swoją ulubioną czarkę do picia herbaty? Wielu znanych chińskich rzemieślników próbowało ją naprawić, jednak wódz nie był zadowolony z efektu. W końcu za odnowę naczynia zabrali się japońscy ceramicy. Wykorzystując lakę i złoto, podkreślili oni niedoskonałości czarki, czyniąc ją jeszcze piękniejszą. Tak właśnie Kintsugi stała się elementem filozofii japandi, która uczy akceptacji przemijania, a piękno rzeczy dostrzega w ich niedoskonałości.
Naturalne materiały i surowce jako kwintesencja stylu japandi
Rzadko kto może pochwalić się przedmiotami po swoich przodkach. Jeśli stylowe biurka, kredensy lub stoliki po Twoich dziadkach zaginęły w odmętach dziejów, postaw na meble stylizowane. Są one specjalnie postarzane tak, aby sprawiały wrażenie jakby miały za sobą kilak setek lat. W Twoim ogrodzie zimowym powinny się zatem znaleźć elementy z drewna — buku, jesionu i białej sosny (nawiązanie do Skandynawii) oraz cyprysu, cedru i modrzewiu (ukłon w stronę Japonii).
Charakteru dodadzą im usłojenia, które znajdują się w drewnie. Kiedy aranżujesz ogród zimowy w stylu japandi, zainwestuj w wyraziste faktury — im bardziej szorstkie, tym lepiej. Podstawą jest naturalność i niewymuszone piękno. Japandi mocno nawiązuje do darów ziemi, czyli wspomnianego już drewna, gliny i tkanin takich jak len lub bawełna. Dominująca kolorystyka to zestawienie barw ciepłych i zimnych tak, aby stanowiły harmonijną całość.
Dodatki do ogrodu zimowego utrzymane w duchu japandi
Wiesz już, że japońska filozofia uczy akceptacji niedoskonałości. Dlatego więc, kiedy wybierasz dodatki do swojego ogrodu zimowego, nie skupiaj się na ich idealnych liniach. Wszelkiego rodzaju skrzywienia, pęknięcia i rysy są mile widziane. Wnętrze powinno być proste i funkcjonalne. Japandi idealnie sprawdzi się w ogrodzie zimowym, ponieważ pomieszczenia utrzymane w tej stylistyce są przesycone światłem. O ten efekt nie musisz się martwić — ogromne przeszklenia wpuszczają mnóstwo słońca.
Klosze lamp w ogrodzie zimowym mogą być wykonane z drewna, papieru, bambusa lub innych naturalnych surowców. Nie zapomnij o roślinności. To właśnie ona wprowadzi do wnętrza wyciszenie i harmonię.
Kluczem do sukcesu w aranżacji ogrodu zimowego utrzymanego w stylu japandi, jest umiar. Łączy on przestrzeń przesyconą światłem i słońcem z prostotą, która wyraża się poprzez kolory ziemi, wyraziste faktury i naturalne surowce. W tak urządzonym ogrodzie zimowym odnajdziesz upragnioną ciszę i spokój.
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.bartmetaco.pl/