20 czerwca w "Klubie Senior +" w Siennicy odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu na terenie gminy Siennica. Tematem przewodnim debaty była Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, oszustwa metodą „na wnuczka i policjanta” oraz internetowe.

Miniona debata realizowana w ramach rządowego programu pod hasłem ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ’’ odbyła się w "Klubie Senior +" w Siennicy. Z ramienia mińskiej komendy na debatę przybył zastępca Komendanta Powiatowego Policji komisarz Paweł Kubuj, oraz dzielnicowy starszy aspirant Arkadiusz Wysocki. Samorząd reprezentował Wójt Gminy Siennica Stanisław Duszczyk.

Z zaproszenia do wspólnego debatowania skorzystali również mieszkańcy gminy Siennica, zainteresowani problematyką bezpieczeństwa w miejscu publicznym i swojego zamieszkania.

Celem spotkania było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności w obszarze poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy Siennica. Debaty społeczne organizowane na szczeblu lokalnym, mają za zadanie zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, które wymagają podjęcia działań prewencyjnych przez policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Debatę rozpoczęto omówieniem narzędzi komunikacji społeczeństwa z policją, jakimi są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”. Podczas spotkania przybliżono mieszkańcom sylwetkę dzielnicowego – policjanta pierwszego kontaktu, którzy oprócz tego, że spotykają się z mieszkańcami w swoim rejonie służbowym to również nawiązują współpracę z instytucjami oraz organizacjami na rzecz mieszkańców.

W trakcie debaty omówiono oszustwa metodą „na wnuczka, na policjanta” oraz internetowe. Zebranym osobom rozdano ulotki, przestrzegające przed działaniami przestępców.

Podczas spotkania ze strony zebranych osób padło szereg pytań, dotyczących problematyki związanej z bezpieczeństwem. Mieszkańcy pytali o osoby pukające do posesji, oferujące różne usługi oraz rozmawiać z takimi nieznajomymi. Mieszkańców nurtowała sprawa autentyczności tych osób oraz firm, które reprezentują. Uczestnicy pytali także o osoby gromadzące się w miejscowym pustostanie. W tej sprawie wypowiedział się dzielnicowy.

Podczas podsumowania debaty policjanci podziękowali wszystkim za przybycie oraz aktywny udział w dyskusji.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał do wypełnienia anonimowy kwestionariusz ankiety, w której mógł wyrazić swoje zdanie miedzy innymi na temat organizacji i sposobu przeprowadzenia debaty. Zgłaszane problemy zostaną poddane szczegółowej analizie celem wypracowania wniosków i przedsięwzięć do realizacji.

Kolejne debaty w powieci mińskim odbędą się jesienią bieżącego roku.

sierż. szt. Elżbieta Zagórska

  • debata społeczna w Siennicy
  • debata społeczna w Siennicy
  • debata społeczna w Siennicy
  • debata społeczna w Siennicy