Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Mińska Mazowieckiego, policjanci wraz ze strażą miejską prowadzą wspólne działania na terenie miasta. Realizując te zadania oraz otrzymane zgłoszenia, mundurowi reagują na wykroczenia popełniane przez kierujących, w tym nieprawidłowe parkowanie w strefie zamieszkania na ul. Piłsudskiego.

Zapewnienie bezpieczeństwa jest nadrzędnym zadaniem służb mundurowych. Mając to na uwadze, mińscy policjanci współpracują ze strażą miejską, prowadząc wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Mińska Mazowieckiego.

W związku z otrzymanymi zgłoszeniami, w dniu wczoraszym mundurowi reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, związane z nieprawidłowym parkowaniem w strefie zamieszkania na ul. Piłsudskiego.

Policja przypomina:

Strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

O początku jak i końcu strefy zamieszkania informują nas specjalne znaki na których znajduje się pojazd, domek, oraz dwie postacie grające w piłkę. Znaki te określone są według obowiązujących przepisów symbolami D-40 – strefa zamieszkania i D-41 – koniec strefy zamieszkania.

Strefy takie wyznacza się na dużych osiedlach, w rejonach osiedli domków rodzinnych, a nawet w centralnych miejscach miejscowości. Ograniczają one prawa kierowców, dając większą swobodę pieszym.

Przypominamy o przepisach obowiązujących strefie zamieszkania:

  • w strefie zamieszkania pieszy nie musi korzystać z chodnika czy drogi dla pieszych, może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (art. 11 ust. 5 p.r.d),
  • wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi czyli obowiązuje zasada „prawej ręki”,
  • wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączenie się do ruchu (art.17 ust. 1 pkt 1 p.r.d.),więc kierujący wyjeżdżający na drogę ze strefy zamieszkania zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu,
  • dopuszczalna prędkość pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h (art. 20 ust. 2 p.r.d),
  • zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu (art. 49 ust. 2 pkt.4 p.r.d),
  • w strefie zamieszkania dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej,

Specyfika ruchu drogowego w strefie zamieszkania z jednoczesnym przestrzeganiem określonych przepisów przez jego uczestników może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i porządku. To od nas samych zależy czy „strefy zamieszkania” będziemy nazywać także „strefą bezpieczeństwa”.

sierż. szt. Elżbieta Zagórska