Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mińsku Mazowieckim
Mińsk Mazowiecki stał się w piątek miejscem, gdzie społeczność lokalna zebrała się, aby oddać hołd Bohaterom Niezłomnym. W Liceum Salezjańskim odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podkreślając ich niezachwianą postawę i poświęcenie dla niepodległości Polski. Wydarzenie to, przesiąknięte duchem patriotyzmu, zgromadziło przedstawicieli władz, uczniów oraz mieszkańców, którzy wspólnie złożyli wieńce przy kamieniu upamiętniającym jedną z najbardziej znanych postaci - Danutę Siedzikównę "Inkę".
  1. 1 marca w Mińsku Mazowieckim obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
  2. Uroczystości rozpoczęły się meldunkiem ppłk Marka Kalinowskiego o gotowości do rozpoczęcia Apelu Pamięci.
  3. Kapelan 23. Batalionu Lekkiej Piechoty ks. por. Łukasz Matuszczak poprowadził modlitwę w intencji Ojczyzny.
  4. Apel Pamięci odczytany przez oficera 23 BLT oraz przedstawienie genezy święta i pomnika poświęconego "Ince".
  5. W ceremonii uczestniczyły poczty sztandarowe, w tym Komendy Powiatowej Policji, a obecny był również Komendant Powiatowy Policji inspektor Sławomir Rogowski.
  6. Zakończenie uroczystości nastąpiło przez złożenie wieńców przy kamieniu upamiętniającym Danutę Siedzikównę "Inkę".
  7. Przypomnienie historii Żołnierzy Wyklętych, którzy po zakończeniu okupacji niemieckiej, nie akceptując komunistycznego porządku, walczyli o suwerenność Polski.
W kontekście tych uroczystości, warto przypomnieć, że Żołnierze Wyklęci byli symbolem niezłomnej walki o wolność, nawet wobec przeważających sił wroga. Ich historia, pełna poświęcenia i odwagi, jest przykładem, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę za kraj. To właśnie dzięki ich determinacji i bohaterstwie, możemy cieszyć się wolnością, której wartości nie można przecenić. Spotkanie w Liceum Salezjańskim w Mińsku Mazowieckim podkreślało, że pamięć o Bohaterach Niezłomnych jest wciąż żywa i stanowi ważny element naszej narodowej tożsamości.
Wg inf z: KPP w Mińsku Mazowieckim