Każdy budynek bez względu na wiek wymaga odpowiedniej konserwacji. Częstotliwość remontu takiego budynku zależy między innymi od tego, jakie materiały zostały użyte do jego budowy. Izolacja starych fundamentów w dzisiejszych czasach nie jest zadaniem trudnym. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów to usługa, którą wykonuje wiele firm budowlanych. Dzięki nowoczesnym technologiom, izolacja fundamentów w starym domu nie stanowi już wyzwania dla ekipy budowlanej. Jednak izolacje przeciwwilgociowe to nie wszystkie prace, jakie trzeba wykonać podczas remontu w starym budownictwie. Często na budynkach pojawiają się nieestetyczne wykwity, a także grzyby i pleśń. Dlatego izolacji ścian fundamentowych w takiej sytuacji jest niezbędna.

Izolacja przeciwwilgociowa

powinna być wykonana starannie i dokładnie, aby dom był zabezpieczony na zawilgocenie na wiele lat. Dlatego lepiej sprawdzi się zarówno izolacja pozioma jak i izolacja pionowa. Jednak zanim przystąpi się do izolacji fundamentów lub hydroizolacji piwnicy, należy najpierw znaleźć przyczynę zawilgocenia. Dopiero po jej usunięciu i osuszanie ścian, powinna nastąpić hydroizolacja fundamentów.

Prace remontowe w starym budownictwie

Przyczyny pojawienia się wilgoci

Nie zawsze są one widoczne gołym okiem. Niezwykle ważna jest odpowiednia izolacja piwnicy, ponieważ wilgoć fundamentów piwnicy może spowodować zawilgocenie ścian na parterze budynku. Jeżeli podczas remontu właściciel nie potrafi określić przyczyny pojawienia się wilgoci, należy skorzystać z pomocy odpowiednio wykwalifikowanych fachowców lub zasięgnąć porady inżyniera budowlanego. Budynek może być narażony na podtopienie, jeżeli położony jest w pobliżu zbiorników wodnych. Nie bez znaczenia jest powierzchnia na której stoi budynek. Czy jest to podłoże gliniaste czy żwirowe?. Jak również nie bez znaczenia jest to, jak długo zalega na nim woda po wystąpieniu opadów?. Poza tym, jeżeli w budynku jest zimno, to na powierzchni ścian w piwnicy może skraplać się para wodna. Jedną z przyczyn wilgoci może być również niewłaściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa. Błędem może być wykonana izolacja pionowa ścian fundamentowych z pominięciem wykonania izolacji poziomej fundamentów.

Osuszanie fundamentów

Jeżeli są odpowiednio przygotowane fundamenty- izolacja została wykonana staranny sposób, można przystąpić do osuszania fundamentów. Do pracy tego typu można użyć różnych materiałów takich jak tynki absorbujące wodę lub wynająć osuszacze powietrza kondensacyjne lub adsorpcyjne. Na rynku istnieje wiele modeli osuszaczy powietrza. Odpowiedni typ osuszacza dobieramy w zależności od rodzaju pomieszczenia i jego poziomu zawilgocenia. Należy pamiętać o tym, że im szybciej osuszymy pomieszczenie wewnątrz, tym sprawniej będą przebiegały prace budowlane. Po zakończeniu osuszania pomieszczenie musi mieć odpowiednią wentylację. Jeżeli nie będzie ona właściwa to problem zawilgocenia nie zniknie, a ściany będą nadal podatne na działanie wody. Co może przyczynić się do pojawienia się grzyba i pleśni. Po suszeniu ścian można przejść do kolejnych etapów remontu. Izolacja fundamentów w starym budownictwie powinna być wykonana przy użyciu najnowocześniejszych metod takich jak na przykład iniekcja krystaliczna . Należy również zatrudnić odpowiednio wykwalifikowaną ekipę remontową, która przeprowadzi prace w sposób dokładny i staranny. Nie powinno się oszczędzać na pracach takich jak izolacja przeciwwodna.