Potas to bardzo ważny makroskładnik. Jego niedobór może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. Co warto wiedzieć o potasie? Z jakimi produktami możemy go dostarczać?

Potas – co musimy wiedzieć?

Właściwie nie ma możliwości spotkać potas w czystej postaci w warunkach naturalnych. Jest integralną częścią wielu substancji i skorupy ziemi. To wyjaśnia jego rozpowszechnienie. Potas odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie jego wskaźnika i w przypadku deficytu natychmiastowe wprowadzanie zmian w swojej diecie. Wraz z sodem reguluje się bilans wodny i pomaga kontrolować prawidłową pracę mięśnia sercowego. Utrzymuje stężenie magnezu i jego funkcje fizjologiczne oraz poprawia aktywność mózgu i oczyszcza organizm z toksyn. Poza tym zmniejsza objawy alergii i obrzęki na skórze. Dzienne spożycie potasu jest obliczane na podstawie wieku, stanu zdrowia i miejsca zamieszkania. Średnie wskaźniki dla dorosłej, zdrowej osoby to 2,6 g. Norma dla kobiet i sportowców wzrasta do ok. 4,5 g. Przy obliczaniu dziennej dawki potasu dla dzieci i młodzieży przyjmuje się następujący stosunek 20 mg pierwiastka śladowego na kilogram masy ciała. Żywność jest głównym źródłem potasu. Jego największą ilość znajdziemy w m.in. ziemniakach, bananach, brokułach, wątrobie, suszonych owocach, kiwi, rybach, orzechach i nabiale.

potas w bananach

Jak potas wpływa na organizm?

Początkowo potas z pożywienia dostaje się do organizmu i następnie jest transportowany do krwiobiegu przez ścianę jelita. Ten pierwiastek śladowy jest naturalnie wydalany wraz z moczem. Głównymi antagonistami potasu są następujące pokarmy: kawa, napoje alkoholowe, cukier. Potas jest blisko spokrewniony z takimi pierwiastkami jak magnez i sód. Wysokie stężenie potasu powoduje szybkie wydalanie sodu, a brak magnezu zaburza proces przyswajania potasu. Główne objawy charakteryzujące brak potasu w organizmie to: osłabienie mięśni i spadek siły, zwiększone zmęczenie, zmniejszona odporność, wahania ciśnienia krwi, problemy z oddychaniem, spowolniona regeneracja, kruchość włosów, ataki nudności i biegunka. Catering dietetyczny Mińsk Mazowiecki może nam pomóc uniknąć powstawania niedoborów potasu. Z drugiej strony zbyt duże stężenie potasu w organizmie również prowadzi do niekorzystnych skutków. Głównym źródłem potasu, który może prowadzić do przesycenia organizmu tym mikroelementem, są kompleksy witaminowo-mineralne lub inne preparaty farmaceutyczne z jego zawartością. Charakterystyczne objawy nadmiaru potasu to: zaburzenia nerwowo-mięśniowe, nadmierne pocenie, nadpobudliwość i drażliwość i bardzo częste oddawanie moczu.