Wczoraj na terenie Szkoły Podstawowej w Ładzyniu, w 81 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, delegacja złożona z kierownictwa komendy powiatowej policji w Mińsku Mazowieckim, wójta gminy Stanisławów Pani Kingi Sosińskiej oraz dyrektora szkoły Pani Magdaleny Kożuch, złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze przy tablicy upamiętniającej bohatera wojny polsko – bolszewickiej, aspiranta Policji Państwowej urodzonego w Ładzyniu Aleksandra Rozbickiego. To symboliczny hołd oddany funkcjonariuszowi walczącemu o wolność naszego kraju, który poniósł ofiarną śmierć rozstrzelany przez NKWD w Kalininie w 1940 roku.

Aleksander Rozbicki, lokalny bohater walk o wolność naszej Ojczyzny. Urodzony w Ładzyniu 7 marca 1899 roku. W latach 1919 – 1922 kapral 1 pp. Legionów Wojska Polskiego biorący udział w wojnie polsko – bolszewickiej.

Od maja 1924 roku funkcjonariusz Policji Państwowej, m. in. na posterunkach w Sołach, Polanach i Murowanej Oszmiance.

Wielokrotnie odznaczany w tym Krzyżem Walecznych i Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918 – 1921. Oto fragment z wniosku o nadanie krzyża Walecznych, opisujący Jego bojowy czyn:

Legionista Rozbicki Aleksander w walkach nad Bugiem pod Drohiczynem dnia 19 sierpnia 1920 był z karabinem maszynowym przy kompanii 8-ej [1 pp Leg. WP]. W ataku, który miał miejsce nad ranem wskutek dużej mgły wpadł pomiędzy szeregi nieprzyjaciela nie tracąc zimnej krwi – z głośnem hurra – rzucił się na nieprzyjaciela ułatwiając przez to wycofanie karabinu maszynowego.”

Po 17 września 1939 roku wzięty do niewoli przez oddziały Armii Czerwonej. Jeniec obozu w Ostaszkowie. Rozstrzelany pomiędzy 8 a 9 kwietnia 1940 roku przez NKWD w Kalininie i pochowany w Miednoje. W październiku 2007 roku pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta Policji Państwowej.

Wczoraj, w 81 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, komendant powiatowy policji w Mińsku Mazowieckim inspektor Sławomir Rogowski wraz z zastępcami młodszym inspektorem Sebastianem Ciastoniem i nadkomisarzem Zbigniewem Kołeckim oraz wójtem gminy Stanisławów Panią Kingą Sosińską i dyrektorem szkoły podstawowej w Ładzyniu Panią Magdaleną Kożuch, złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej tego odważnego i szlachetnego człowieka. Funkcjonariusza, który przez swoją postawę i wyznawane wartości stał się lokalnym bohaterem i wzorem do naśladowania dla każdego z nas.

Na terenie szkoły rośnie dąb Jego pamięci. Relację z uroczystości posadzenie tego dębu można przeczytać pod tym

linkiem

.

st. asp. Marcin Zagórski/ oprac. na podstawie biografii Aleksandra Rozbickiego napisanej przez Michała Butkiewicza

  • Delegacja podczas składania wiązanki kwiatów i zniczy
  • Delegacja podczas składania wiązanki kwiatów i zniczy
  • Delegacja podczas składania wiązanki kwiatów i zniczy
  • Delegacja podczas składania wiązanki kwiatów i zniczy