W jakich sytuacjach stosujemy herbicydy totalne?

Herbicydy to środki ochrony roślin stosowane do walki z chwastami oraz roślinami inwazyjnymi, które mogą stanowić zagrożenie dla naszych plantacji. Preparaty możemy podzielić na selektywne, przeciwko wybranej grupie roślin, a także totalne, które eliminują wszelką roślinność. Kiedy sięgamy po najbardziej radykalne herbicydy totalne?

Przygotowanie gleby do rozpoczęcia uprawy

Pole uprawne wymaga odpowiedniego przygotowania do zasiewu nowych roślin uprawnych. To jedno z najważniejszych zastosowań, w których sprawdzą się herbicydy totalne, niszczące wszelką roślinność. Zazwyczaj mieszamy je z glebą, aby pozbyć się wszelkiej roślinności występującej na polu. Rozkłada tych roślin oznacza dodatkowy dopływ substancji odżywczych do gleby.

W zależności od wybranego preparatu, po zastosowaniu herbicydów totalnych należy wstrzymać się z zasiewem nawet przez kilka miesięcy. Dopiero, gdy szkodliwe związki zostaną zneutralizowane, możliwe jest rozpoczęcie zasiewu nowych roślin.

Walka z inwazyjnymi gatunkami roślin

Po herbicydy totalne sięgamy również w sytuacji, gdy nieopodal naszych plantacji zauważymy rośliny typowo inwazyjne, które w krótkim czasie mogą zaszkodzić uprawom. Przykładami inwazyjnych roślin występujących w Polsce są chociażby: oset, barszcz Sosnowskiego, a także niektóre rdesty. Wykorzystując herbicydy totalne nie tylko eliminujemy taką roślinność, ale również uniemożliwiamy ponowne odrodzenie się tej rośliny na odchwaszczanym obszarze.