Biznes oparty na franczyzie to bardzo popularna opcja. Szczególnie sprawdzić się może w sytuacji zakładania swojej pierwszej działalności. Warto wiedzieć, że wiele znanych, dużych firm funkcjonuje właśnie w oparciu o franczyzę. W niniejszym artykule zostanie przybliżone pojęcie franczyzy, oraz różne kwestie z nią związane.
Praktyczna wiedza i sprawdzone patenty
Franczyza jest to system, w którym przedsiębiorca działa pod szyldem innej marki, otrzymując wiedzę i wskazówki w zakresie prowadzenia danej działalności. Franczyzodawca, czyli osoba, która umożliwia innej osobie, czyli franczyzobiorcy, możliwość prowadzenia firmy na określonych w umowie zasadach. Franczyzodawca oprócz swego doświadczenia, udostępnia także możliwość działania pod znanym logo, a także dzieli się swoim know-how. Praktyczna wiedza i cenne porady, umożliwiają franczyzobiorcy prowadzenie własnej firmy, w oparciu o sprawdzone schematy. Przez cały czas trwania umowy, franczyzobiorca może liczyć na pomoc i wsparcie ze strony udzielającej franczyzy. Pomoc ta dotyczy także kwestii urządzenia i wyposażenia lokalu, które często jest tożsame dla całej sieci lokali.
Rodzaje franczyzy
Warto pamiętać, że decydując się na prowadzenie biznesu w ramach franczyzy, do wyboru pozostaje kilka jej rodzajów. Każdy może wybrać system, który mu odpowiada. Wyróżnić można takie rodzaje jak: franczyza, system partnerski, oraz system agencyjny. System partnerski to system, w którym franczyzobiorca samodzielnie zarządza częścią lokali, a pozostałymi zajmują się franczyzobiorcy. Z kolei system agencyjny to zamysł funkcjonowania punktów handlowych lub usługowych, zarządzanych przez agentów, którzy zbywają towary stanowiące własność zleceniodawcy, albo wykonują usługi na rzecz osoby oferującej zlecenie. Wyróżnić można także franczyzę twardą i miękką. Franczyza miękka może być lepszą opcją dla osób, które w prowadzeniu biznesu chcą mieć większą niezależność i pole do działania.
Wybór franczyzy
Franczyza będzie świetnym systemem pracy dla osób, które pragną prowadzić działalność pod szyldem istniejącej już marki, zdobywać praktyczną wiedzę i wdrażać ją w życie. Będzie to znakomita opcja dla osób, które potrafią pracować z ludźmi i nieustannie się rozwijać. Przed wyborem franczyzy, warto zastanowić się, jakie są oczekiwania względem prowadzonej działalności i rozpocząć poszukiwania odpowiedniego franczyzodawcy. Warto obserwować sytuację na rynku pracy, rozważyć własne możliwości finansowe, a także rozważyć możliwości miasta, w którym ma być prowadzona działalność. Warto również zastanowić się, czy można w tym przypadku pogodzić pracę z własną pasją.
Zalety systemu franczyzowego
Franczyza posiada wielu swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przeciwnicy podkreślają, że lepszą opcją jest wykreowanie czegoś innego, nowego, a nie działanie na gotowych już pomysłach. Jednak zwolennicy dostrzegają całe mnóstwo zalet franczyzy. Przede wszystkim, jest to system, który umożliwia start w biznesie osobom niedoświadczonym, z niekoniecznie ogromnym kapitałem. Wchodząc w system franczyzy, franczyzobiorca uczy się wszystkiego od podstaw i ma do dyspozycji nieustanną pomoc i wsparcie. Rozwija się on w tym zakresie i zdobywa wiedzę. Jak wspomniano wcześniej, franczyza miękka umożliwia franczyzobiorcy większą niezależność i możliwość kreatywnego wdrażania własnych pomysłów. Wszystko uzależnione jest od umowy i tego, co oferuje franczyzobiorca. Własne wizje i pomysły są bardzo cenione i jeśli są dobre - mają szanse zagościć w całej sieci lokali. W Polsce, system oparty na franczyzie, wciąż się rozwija.