Różnego rodzaju prace budowlane, rozbiórkowe i remontowe wiążą się z pozostałością śmieci poremontowych. Większości z nich nie wolno wyrzucać do kontenerów na śmieci, znajdujących się przy blokach, a ich nieprawidłowe składowanie może zakończyć się wysokimi karami. Co zrobić ze śmieciami po budowie w Mińsku Mazowieckim? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Rodzaje śmieci budowlanych
Zanim przystąpi się do wywozu śmieci po remoncie, należy wiedzieć, jakie są ich rodzaje. Odpady budowlane podzielone są na 4 grupy:
• grupa I – czysty gruz, cegły, ziemia;
• grupa II (gruz mieszany) – ceramika, armatura łazienkowa, płyty gipsowo – kartonowe, styropian;
• grupa III (zanieczyszczony gruz) – panele ścienne i podłogowe, folia malarska, tynk, złom, opakowania po materiałach budowlanych;
• grupa IV (inne odpady budowlane) – drewno, szkło, tworzywa sztuczne, inne odpady ceramiczne i elementy wyposażenia, metale i ich mieszaniny, materiały izolacyjne.
Prawidłowy podział śmieci poremontowych jest niezwykle ważny ze względu na środowisko, możliwości recyklingowe oraz mniejsze koszty. Dodatkowo należy wiedzieć jakie odpady chcemy usunąć, wywożąc śmieci czy zamawiając odpowiednie kontenery na gruz Mińsk Mazowiecki, tak jak każde inne miasto ma miejsce selektywnej zbiórki odpadów, do którego należy dostarczyć odpady poremontowe.
Jak pozbyć się śmieci po budowie?
Najłatwiejszą formą jest zamówienie firmy, która zajmuje się wywozem śmieci budowlanych. Firma zajmie się śmieciami od początku do końca – podstawi odpowiedni kontener na śmieci, a następnie po jego zapełnieniu odwiezie go w odpowiednie miejsce. W tym przypadku można mieć pewność, że wszystko odbędzie się w sposób legalny i bezpieczny dla środowiska. Jest to również bardzo wygodna forma, gdyż kontener na gruz zostanie ustawiony w wygodnym dla nas miejscu.
Wywóz śmieci we własnym zakresie, jest to tańsza forma, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba pamiętać o zakupie lub wynajęciu odpowiednich worków lub kontenerów, a następnie odwieźć śmieci w bezpieczny sposób na miejsce selektywnej zbiórki odpadów.
Wykorzystanie odpadów ponownie. Najłatwiejsze do wykorzystania są cegły i ich pozostałości – można z nich zrobić ścieżki ogrodowe lub niewielkie elementy budowlane jak np. grill. Przy odrobinie inwencji pozostałości cegieł i glazury można wykorzystać jako elementy dekoracyjne. Natomiast gruz poremontowy można wykorzystać do utwardzenia podłoża pod altaną lub tarasem, wyznaczenia ścieżki czy wykonania drenażu podmokłego terenu.