Dewitalizacja zęba popularnie nazywana jest jego zatruciem. To dość częsty sposób leczenia zapalenia miazgi, wywołanej przez próchnicę, którą stosuje się również właśnie w przypadku zębów mlecznych. Leczenie przy pomocy dewitalizacji nie jest najprzyjemniejsze, dlatego należy odpowiednio przygotować do niego małego pacjenta i przede wszystkim - wybrać odpowiednie miejsce.

Dewitalizacja - wskazania i przebieg zabiegu

Nieleczona lub zbyt późno wykryta próchnica często przyczynia się do konieczności leczenia kanałowego zębów, także w przypadku najmłodszych. Zmiany próchnicowe najczęściej rozwijają się pod szkliwem, a następnie efektywnie przedzierają się przez zębinę, ostatecznie docierając do miazgi, gdzie wywołują nieodwracalny stan zapalny. Pojawia się wówczas silny ból, który często ma też charakter promieniujący oraz wrażliwość na bodźce termiczne. Wyleczenie stanu zapalnego jest możliwe przy zastosowaniu leczenia kanałowego, które z kolei może być wykonane przy zastosowaniu znieczulenia lub przy pomocy właśnie dewitalizacji. Zabieg ten wygląda podobnie zarówno przy mlecznych, jak i stałych zębów. Niezbędne jest otwarcie komory zęba i opracowanie ubytku, a następnie nałożenie specjalnej pasty. W wyniku tego następuje dewitalizacja miazgi, ząb zaś zostaje zabezpieczony przy pomocy tymczasowego "opatrunku". Następnie należy odczekać ok. dwa tygodnie do kolejnej wizyty, podczas której nastąpi już leczenie kanałowe zęba, czyli usunięcie martwej miazgi, przepłukanie zęba płynem bakteriobójczym, wypełnienie kanałów oraz oczywiście stałe wypełnienie zęba.

Bolesność w trakcie i po zatruciu zęba

Zapalenie miazgi jest bardzo bolesne, a jej wyleczenie bez wątpienia przyniesie dziecku ulgę. Maluch może odczuwać opory w stosunku do leczenia kanałowego oraz samej dewitalizacji, dlatego należy okazać mu odpowiednie wsparcie i pomoc. Czy zabieg zatrucia zęba jest bolesny? Otwarcie i opracowanie bolesnego zęba może wywoływać nawet spory ból, dlatego wybierając odpowiedni gabinet stomatologiczny dla dziecka, najlepiej wziąć pod uwagę miejsce, które oferuje nowoczesne formy znieczulania dla dzieci. Znamy takie miejsce. Dewitalizacja zębów dziecięcych w Poznaniu bez bólu, możliwa jest w gabinecie Ziombki, gdzie stomatolodzy specjalizują się w leczeniu bez bólu i w przyjaznej atmosferze. Co z bólem po zabiegu zatrucia zęba? Jego pojawienie się jest zupełnie normalnym objawem i nie powinno budzić niepokoju. Miazga, która jest zatruwana może wywoływać bolesność, lecz stan ten powinien stopniowo mijać. Warto podkreślić, że nie da się przewidzieć dokładnego czasu dewitalizacji zęba - u każdego może on przebiegać nieco inaczej, jednak wspomniane dwa tygodnie są zazwyczaj wystarczającym terminem. 

Nie dopuść do rozwoju próchnicy 

Dewitalizacja jest często koniecznością także w przypadku osób chorych hemofilię lub uczulonych na leki znieczulające. Zarówno zatruwanie zęba, jak i leczenie kanałowe są nieprzyjemne i na pewno każdy rodzić chciałby ochronić przed nimi swoje dzieci. Jak to zrobić? Jedynym sposobem jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem pomoże utrzymać zęby w dobrym zdrowiu oraz zapobiec rozwojowi próchnicy. Podstawą są również regularne przeglądy stomatologiczne, które pozwolą na wykrycie próchnicy już w początkowej fazie jej rozwoju. Na pewno warto ograniczyć cukier w diecie dziecka, unikać słodkich napoi oraz jak najrzadziej podawać im słodycze. A kiedy pojawi się jakikolwiek problem z zębami, udać się do gabinetu stomatologii dziecięcej, gdzie możesz liczyć na profesjonalną opiekę i najnowocześniejsze metody leczenia zębów.

Zatrucie zęba mlecznego - na czym polega?