Mińsk Mazowiecki pamięta żołnierzy AK przy ulicy Topolowej - uczniowie SP3 upamiętniają

27 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 wzięli udział w lekcji historii na chodniku za dawnym dziedzińcem UB, malując symbol Polski Walczącej i zapalając znicze ku pamięci zamordowanych żołnierzy.
- Mińsk Mazowiecki oddaje hołd żołnierzom Armii Krajowej
- Uczniowie rysują symbol Polski Walczącej i działają razem z muzeum
- Nauczyciele i muzeum angażują młodzież i przypominają historię
Mińsk Mazowiecki oddaje hołd żołnierzom Armii Krajowej
W piątkowe przedpołudnie spotkanie zorganizowane przy ulicy Topolowej zgromadziło uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 3. To tam, za dawnym dziedzińcem budynku urzędu bezpieczeństwa, znajduje się miejsce związane z tragicznymi wydarzeniami z końca 1946 roku. Wspomniano, że 31 grudnia 1946 roku po pokazowym procesie w kinie Bałtyk zostali zamordowani żołnierze Obwodu “Mewa – Kamień” Armii Krajowej: Tadeusz Kuryłek, Stanisław Kuryłek i Bolesław Duszczyk. Spotkanie miało charakter zarówno edukacyjny, jak i pamięciowy.
Uczniowie rysują symbol Polski Walczącej i działają razem z muzeum
Lekcję poprowadził Leszek Celej, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, który wygłosił wykład dla młodzieży. Po części wykładowej uczniowie wykonali na chodniku rysunki kredą przedstawiające symbol Polski Walczącej. W programie była również chwila zadumy — zapalenie zniczy i minuta ciszy na cześć zamordowanych żołnierzy. Organizatorzy podkreślali, że choć kreda jest tymczasowa i deszcz może ją zmyć, to doświadczenie i pamięć pozostaną z młodymi uczestnikami.
Nauczyciele i muzeum angażują młodzież i przypominają historię
Organizacja zajęć przez dyrekcję SP3 wraz z Muzeum Ziemi Mińskiej pokazała praktyczne podejście do edukacji historycznej - łączenie wykładu z działaniem i symbolicznym gestem. Spotkanie przy ulicy Topolowej stało się okazją do omówienia lokalnych wydarzeń powojennych i przypomnienia nazwisk tych, którzy oddali życie w obronie niepodległości. Dzięki takim inicjatywom pamięć o dramatycznych rozdziałach historii Mińska Mazowieckiego jest przekazywana kolejnym pokoleniom.
na podstawie: UM Mińsk Mazowiecki.
![]()
Ostatnie Artykuły

Artystka pokaże, skąd wzięły się obrazy z wystawy „Inne Światy”

Rower za 1600 zł zniknął z garażu w Mińsku. Policja szuka mężczyzny

Budowa wodociągu oznacza przerwę w dostawie wody

Awaria wodociągu w gminie Mińsk Mazowiecki. Siedem miejscowości bez wody

Zdrowie i plan rozwoju powiatu. Zarząd obradował w Mińsku Mazowieckim

Ten sam garaż może wyglądać zupełnie inaczej po kilku kliknięciach. Konfigurator 3D pokazuje różnicę od razu

Szczepionka dla lisów z samolotów i lasu. Ważne zasady dla właścicieli zwierząt

Prawie dwa promile za kierownicą. 50-latek zatrzymany w Mrozach

Święto Wojska Polskiego. Hołd dla bohaterów Bitwy Warszawskiej
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I): Mazovia Mińsk Mazowiecki – Ząbkovia Ząbki 3:2](/images/mecz/thumbnails/mazovia-minsk-mazowiecki-zabkovia-zabki-14082026-32.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I): Mazovia Mińsk Mazowiecki – Ząbkovia Ząbki 3:2

Tango wraca do Mińska Mazowieckiego. Tu zaczyna się własny styl

Gitara, swing i polskie kino - koncert w Mińsku Mazowieckim

Młodzi świętowali i sprawdzali europejskie możliwości w Mińsku Mazowieckim

Ponad półtora promila i kolizja w Mińsku Mazowieckim. Kierowca zatrzymany
Przydatne dane teleadresowe
- Gminne Centrum Kultury w Okuniewie - kontakt, kino i zajęcia
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mrozach - kontakt, filie, katalog online
- Gminne Centrum Kultury im. Heleny Wielobyckiej w Mrozach - kontakt, kino, zajęcia i sekcje
- Zakład Gospodarki Komunalnej w Mrozach - kontakt, godziny, zadania
- Zakład Gospodarki Komunalnej w Kałuszynie - kontakt, godziny, usługi i cennik
- Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Królewcu - kontakt, awarie, e-BOK
