Sprawne operowanie na współczesnym rynku to olbrzymie wyzwanie. Co oczywiste, jest również niemożliwe bez odpowiedniego wsparcia, w tym bez wykorzystania nowoczesnych systemów informatycznych. Kluczową rolę odgrywają przy tym systemy ERP, umożliwiające kompleksowe zarządzanie całą organizacją i wszystkimi zachodzącymi w niej procesami. Choć tradycyjnie kojarzą się z największymi organizacjami, w rzeczywistości sprawdzą się w niemal każdej firmie – niezależnie od branży oraz jej wielkości. Wiele zależy jednak od tego, jak wykorzysta się ich potencjał oraz kto będzie odpowiedzialny za dostarczanie produktu.
Co to jest system ERP?
System ERP (ang. Enterprise resource planning – zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa) to rozwiązanie informatyczne pozwalające na kompleksowe zarządzanie wszystkimi aspektami funkcjonowania firmy. Tym samym różni się pod wieloma względami od standardowych rozwiązań, które jeszcze do niedawna były podstawą funkcjonowania wielu firm. Dzięki spojrzeniu na organizację jak na jeden organizm możliwa staje się automatyzacja wielu procesów, co z jednej strony przekłada się na komfort pracy, z drugiej natomiast pozwala na uzyskanie zdecydowanie większej efektywności przez całe przedsiębiorstwo. – Oprogramowanie ERP to obecnie coraz częściej fundament funkcjonowania wielu przedsiębiorstw, od dawna nie jest już jedynie narzędziem przyszłości – mówi ekspert firmy Kotrak, zajmującej się m.in. dostarczaniem systemów ERP - https://kotrak.com/pl/oferta/comarch-erp/. Jak pokazuje rynkowa praktyka, sprawdzają się także w niemal każdym profilu działalności.
Moduły systemu ERP
Praca w systemie klasy ERP jest komfortowa i wydajna dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji. W takim ujęciu poszczególne działy czy sektory działania ujmowane są w ramach oddzielnego modułu, jednak równocześnie pozwala to na zapewnienie idealnego przepływu dokumentów i informacji pomiędzy jednostkami. Wszyscy uprawnieni pracownicy zyskują do nich dostęp, a realizacja zadań jest dzięki temu w znacznym stopniu zautomatyzowana. Optymalizacja przepływu informacji przekłada się na efektywność wykonywania obowiązków zarówno w przypadku realizujących zadania pracowników, jak i kadr zarządzających, które posiadają zdecydowanie większą kontrolę nad firmą.
Jak wybrać system ERP?
Programy klasy ERP cieszą się olbrzymią popularnością, co wynika w głównej mierze z olbrzymich możliwości, jakie gwarantują przedsiębiorcom. Przekłada się to również na liczbę dostępnych na rynku narzędzi. Użytkownicy mają do dyspozycji różnorodne opcje ich opłacania, w tym przede wszystkim te opierające się na regulowaniu ustalonego abonamentu. Znaczny wybór nie ułatwia jednak podjęcia optymalnej decyzji. Pod uwagę należy wziąć przy tym przede wszystkim realne potrzeby przedsiębiorstwa oraz problemy optymalizacyjne, z którymi się zmaga. To jedno z najważniejszych zadań odpowiedzialnego dostawcy, który powinien zasugerować rozwiązanie najlepiej dostosowane do konkretnego podmiotu.
Wydajne zarządzanie informacjami
W ramach systemu ERP można zastosować również narzędzia umożliwiające efektywne pozyskiwanie i interpretację informacji. Rozwiązania Business Intelligence pozwalają np. na uzyskiwanie danych pochodzących ze zróżnicowanych programów, a nawet urządzeń. Następnie w niemal automatyczny sposób można je przetwarzać i tworzyć na tej bazie rozbudowane raporty. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej o właściwe zarządzanie przedsiębiorstwem, monitorowanie bieżącego postępu prac oraz tworzenie długofalowej, skutecznej strategii, idealnie dostosowanej do rynkowych uwarunkowań.