Wczoraj, na terenie szkoły podstawowej w Ładzyniu delegacja złożona z wójta gminy Stanisławów Pani Kingi Sosińskiej, dyrektora Szkoły Podstawowej w Ładzyniu Pani Magdaleny Kożuch, p.o. dyrektora GOK w Stanisławowie Pani Żanety Zach oraz Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim inspektora Sławomira Rogowskiego, złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze przed tablicą upamiętniającą Aleksandra Rozbickiego, funkcjonariusza Policji Państwowej zamordowanego przez NKWD wiosną 1940 roku w Kalininie.

Od czternastu lat 13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto państwowe, w czasie którego oddajemy cześć jeńcom wojennym i więźniom, zamordowanym w Związku Sowieckim wiosną 1940 r. zostało uchwalone przez Sejm RP 14 listopada 2007 r. przez aklamację.

Data nie jest przypadkowa. Na początku kwietnia 1940 r. zaczęły się mordy jeńców z obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, trwały bez przerwy do połowy maja. Co noc zabijano strzałem w tył głowy kilkuset uwięzionych policjantów II Rzeczypospolitej, oficerów Wojska Polskiego, kapelanów, pograniczników, strażników więziennych oraz innych funkcjonariuszy i urzędników II RP. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy za pośrednictwem radia podali do publicznej wiadomości informację o odkryciu w Lesie Katyńskim masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sowieci zaprzeczyli, że to oni dokonali masakry i próbowali zrzucić odpowiedzialność na III Rzeszę. Mord katyński był jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic sowieckiego imperium, przekazywaną kolejnym jego przywódcom w tzw. Teczce Specjalnej nr 1. Taka sytuacja trwała pół wieku. Nad grobami zamordowanych zapadła zmowa milczenia, a pamięć o ofiarach przechowały ich rodziny. W czasach PRL za głoszenie prawdy można było narazić się na represje ze strony władz.

24 kwietnia 2019 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód oddział Powiatowy w Mińsku Mazowieckim oraz gminy Stanisławów i KPP w Mińsku Mazowieckim, na terenie Szkoły Podstawowej w Ładzyniu został posadzony dąb pamięci Aleksandra Rozbickiego, funkcjonariusza Policji Państwowej urodzonego w Ładzyniu 7 marca 1899 roku.

Policjant po 17 września 1939 roku wzięty do niewoli przez oddziały Armii Czerwonej. Jeniec obozu w Ostaszkowie. Rozstrzelany pomiędzy 8 a 9 kwietnia 1940 roku przez NKWD w Kalininie i pochowany w Miednoje. W październiku 2007 roku pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta Policji Państwowej.

Pamiętając Jego bohaterską postawę i cenę jaką zapłacił za walkę o wolność Ojczyzny, wczoraj na terenie szkoły podstawowej w Ładzyniu, gdzie rośnie dąb pamięci i znajduje się okolicznościowa tablica, delegacja złożona z wójta gminy Stanisławów Pani Kingi Sosińskiej, dyrektora Szkoły Podstawowej w Ładzyniu Pani Magdaleny Kożuch, p.o. dyrektora GOK w Stanisławowie Pani Żanety Zach oraz Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim inspektora Sławomira Rogowskiego, złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze oddając w ten sposób hołd aspirantowi Aleksandrowi Rozbickiemu i wszystkim pomordowanym wiosną 1940 r. na terenie ZSRR.

Cześć Ich Pamięci!

st. asp. Marcin Zagórski/kgp

  • Delegacja składa kwiaty i znicze pod tablicą Aleksandra Rozbickiego
  • Delegacja składa kwiaty i znicze pod tablicą Aleksandra Rozbickiego
  • Delegacja składa kwiaty i znicze pod tablicą Aleksandra Rozbickiego