Jedną z największych zalet tuneli foliowych jest możliwość całorocznej uprawy roślin – także w klimacie umiarkowanym. Aby uprawiać ulubione warzywa niezależnie od pory roku, potrzebna może się okazać dogrzewana i doświetlona foliówka ogrodowa.

Zalety upraw pod tunelami foliowymi 

Tunele foliowe chronią rośliny przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi: zimnem, wiatrem, deszczem czy gradem. W środku tunelu panuje optymalny mikroklimat dla roślin – także tych ciepłolubnych. Jest w nim ciepło i wilgotno. Światło słoneczne wpada do niego w odpowiedniej ilości. Takie warunki pozytywnie wpływają na obfitość plonów i tempo rozwoju roślin. W tunelu foliowym uprawiać można w zasadzie wszystko: nowalijki, warzywa, owoce, zioła, kwiaty. W przeciwieństwie do tradycyjnej szklarni, to rozwiązanie mobilne. Możesz je łatwo przenieść w inne miejsce. Co do zasady, uprawa w szklarniach foliowych trwa od lutego do listopada (w zależności od panujących warunków atmosferycznych). Jednak wielu ogrodników, profesjonalistów i amatorów, stosuje ogrzewanie i oświetlenie wewnątrz tuneli, dzięki czemu służą one praktycznie przez cały rok. 

Tunel foliowy na warzywa 2x3m

Tunel foliowy na warzywa 2x3m

Jak zbudowany jest tunel foliowy?

Budowa tunelu foliowego różni się w zależności od modelu. Szklarnie foliowe można kupić gotowe (np. u polskiego producenta Dollo) albo zbudować je samodzielnie. Do wyboru pozostaje szeroka gama gotowych rozwiązań, różniących się m.in. rozmiarami, zastosowanymi materiałami czy wyposażeniem. Szkielet tuneli ogrodowych wykonuje się zwykle ze stalowych, malowanych proszkowo rurek o zwiększonej odporności i giętkości. Namiot powinna pokrywać trwała folia z wysokojakościowego, odpornego na promieniowanie UV poliestru. Konstrukcja namiotu foliowego jest lekka, prosta, łatwa w montażu i demontażu. Jeśli zamierzasz kupić foliówkę ogrodową, warto wybrać model z drzwiami zapinanymi na zamek oraz z oknami zabezpieczonymi moskitierą, zapewniającą ochroną przed owadami. Częste wietrzenie jest niezbędne w efektywnej uprawie warzyw pod folią. Zmniejsza ryzyko przegrzania i pojawienia się chorób grzybowych. Nierzadko tunele ogrodowe wyposażone są dodatkowo w blaty i półki ułatwiające organizację pracy.

Udogodnienia w tunelu foliowym

Udogodnienia w tunelu foliowym

Co uprawiać w tunelu foliowym przez cały rok?

W tunelach foliowych rzadko uprawia się jeden gatunek roślin przez cały rok. Raczej przestrzega się kolejności sadzenia danych gatunków roślin. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać powierzchnię pod tunelem. Jeśli zaczniesz sadzenie w lutym/marcu, do zimy powinieneś zmieścić się z uprawą dwóch gatunków roślin na tym samym gruncie. Co uprawiać w tunelu foliowym na początku sezonu? Na przykład rzodkiewkę, rzodkiew, szpinak, sałatę głowiastą, koper i kalarepę (w przypadku tej ostatniej, nie może być zbyt zimno). Gdy zbierzesz plony, w to samo miejsce posadzisz rośliny ciepłolubne, np. pomidory, ogórki, paprykę, bakłażany czy melony. Po zebranej cebulce zasadzisz fasolkę szparagową, a po szpinaku – kapustę. W okresie zimowym zbiera się m.in. roszponkę, którą należy wysiać w 2. połowie września. W połowie sierpnia sieje się pietruszkę. Zbierzesz ją jesienią i wiosną. Końcem sierpnia możesz ponownie posadzić kalarepę, a na początku września sałatę głowiastą i endywię. W tunelu foliowym rośliny dojrzewają nawet o kilkanaście dni szybciej w porównaniu do uprawy pod gołym niebem. Pamiętaj, że korzystne warunki w tunelu sprzyjają rozwojowi nie tylko Twoich warzyw, ale również… chwastów. Uważnie obserwuj uprawy. 

Czy trzeba dogrzewać tunele foliowe?

Nie trzeba. W nieogrzewanej szklarni foliowej także możesz uzyskać obfite plony. Jednak z uwagi na niepewną pogodę w Polsce i niskie temperatury nawet późną wiosną, warto przemyśleć dogrzewanie namiotu. Decydujące są potrzeby roślin, które zamierzasz uprawiać.