Czy testowanie oprogramowania jest potrzebne?

Dzisiaj praktycznie każda branża doczekała się cyfryzacji. W wielu przedsiębiorstwach pojawiły się nie tylko urządzenia usprawniające pracę, ale i oprogramowanie. To oczywiście wciąż niezamknięty rozdział. Systemy IT są i będą potrzebne, a także wymagają ciągłego udoskonalania. A jaką rolę odgrywa testowanie oprogramowania? Czy jest potrzebne?

Dlaczego warto testować oprogramowanie?

Testowanie oprogramowania zalecane jest na każdym etapie – zarówno podczas projektowania systemu IT, jego wdrażania, jak i administrowania nim. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości, ale i zaprojektowanie usprawnień, o których często można dowiedzieć się dopiero na etapie wdrażania.

Dlaczego warto testować aplikację? Przede wszystkim z powodów finansowych. Wykrycie usterek na wczesnym etapie pozwoli na znaczne zaoszczędzenie czasu, jak i unikniecie niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. Trzeba się liczyć ze znacznie mniejszym wydatkiem za poprawę błędów we wczesnej fazie implementacji, niż gdy trzeba będzie dokonywać zmian w czasie zaawansowanych prac.

Oczywiście oprogramowanie IT należy testować również po to, by sprawdzić, czy aplikacja spełnia oczekiwania. Czasami na etapie projektowania na jaw nie wychodzą pewne wymagania, a pojawiają się w momencie sprawdzania prototypu.

Testowanie oprogramowania opisują informatycy z www.ittouch.pl, omawiając szczegółowo każdy rodzaj testów i ich korzyści. Chcąc wprowadzić do przedsiębiorstwa system IT, który usprawni jego pracę, poprawi jej jakość, trzeba liczyć się z tym, że prace wdrożeniowe zajmą trochę czasu. Jednak nie warto pomijać żadnego etapu, w tym testów systemu IT, bo można w ten sposób tylko stracić.

Rodzaje testów oprogramowania

Najprościej dokonać podziału testów oprogramowania biorąc pod uwagę sposób ich przeprowadzania. Wyróżnia się więc testy manualne i automatyczne. Pierwsze to nic innego jak prace wykonywane ręcznie przez testerów aplikacji, którzy przeklikują się przez kolejne elementy oprogramowania. Czasami dodatkowo korzystają z narzędzi, które pozwalają im lepiej sprawdzić dany system IT.

Z kolei testy automatyczne wykonywane są przez maszynę, która krok po kroku realizuje założenia, jakie zostały zawarte w skrypcie testowym. Oczywiście tego typu próby różnią się między sobą złożonością. Mogą to być zarówno proste testy, które sprawdzają jedną ścieżkę, jak i bardziej zaawansowane, które są w stanie wykonać bardziej złożone czynności, ale za każdym razem chcąc otrzymać ten sam rezultat.

Testowanie oprogramowania – co musisz wiedzieć?

Testowanie systemu IT pozwala nie tylko znaleźć błędy w oprogramowaniu, ale w stworzonym raporcie również zaproponować usprawnienia. Zwłaszcza że wskazywane są zarówno te o mniejszej, jak i większej wadze. Raport z testów oprogramowania pokazuje, co trzeba naprawić, ale nie tylko. Dowiedzieć się z niego można, co jeszcze da się zmienić, aby usprawnić działanie, by system jeszcze lepiej mógł spełniać swoje zadania.

Właśnie dlatego warto postawić na testy manualne, które, choć są kosztowne i podatne na błędy ludzkie, to jednak mogą być źródłem nowych pomysłów na udoskonalenie oprogramowania. Automatyczne testy, choć są bardziej sprawne, to jednak mogą nie przynieść tak interesujących wniosków. Za to doskonale i szybko przeprowadzą sekwencje złożonych czynności.