7 Sposobów na poprawę Pewności Siebie!Pewność Siebie to nic innego jak poczucie własnej wartości, jak również opinia na temat naszej osoby. Każdy z nas jednak ma momenty trudniejsze, w których czuje się przybity i ciężko jest nam uwierzyć w Siebie. Jednak jeżeli jest to sytuacja, która trwa dłuższy okres czasu, może to prowadzić do problemów. W tym chorób psychicznych, takich jak lęk czy depresja. W rozwiązaniu problemu może nam pomóc pomoc specjalisty, jednak dzisiaj skupimy się na “własnoręcznej” próbie rozwiązania tego problemu. Oto 7 sposobów na poprawę pewności siebie! 

Poprawa Pewności Siebie

  1. Rozpoznaj i walcz ze swoimi negatywnymi przekonaniami - Zwróć uwagę na to co myślisz o sobie. Na przykład “Nie mam przyjaciół”, albo “Nie jestem wystarczająco mądry, aby to zrobić”. Jeżeli zaczynasz tak myśleć, zacznij szukać argumentów, które przeczą tym myślą. Gdy zaczniesz znowu myśleć o sobie w negatywny sposób, wróć do notatek. Dzięki temu przypomnisz sobie, że te negatywne przekonania o sobie nie są prawdziwe!
  2. Znajdź swoje pozytywy - Świetnym pomysłem jest zapisanie tego, co jest naszymi mocnymi stronami i co jest w nas pozytywnego. Może to być dziedzina, w której jesteś świetny, albo coś co dobrego powiedzieli o Tobie inni ludzie. Wewnętrzny, pozytywny dialog to ogromny krok do poprawy pewności siebie.
  3. Buduj pozytywne relacje, ale unikaj tych negatywnych - Buduj relacje, które sprawiają, że czujesz się dobrze z samym sobą. Unikaj tych, które sprawiają, że czujesz się gorszy i niewystarczający. Na pewno zdążyłeś już zauważyć, że niektórzy ludzie – i niektóre relacje – sprawiają, że czujesz się lepiej, a inne gorzej.
  4. Pozwól sobie na przerwę - Nie musisz być idealny każdego dnia i w każdym momencie. Nie musisz też czuć się dobrze ze sobą cały czas. Pewność siebie zmienia się i różni w zależności od sytuacji, pory dnia, lub godziny. Niektórzy ludzie czują się pewni ze swoimi znajomymi, ale bardzo niepewnie w rozmowie z nieznajomymi. Inni zaś, potrafią być bardzo pewni w pracy i być świetnymi liderami, ale mieć kłopoty w życiu towarzyskim. Kluczem jest nie być zbyt krytycznym dla siebie. Bądź miły dla siebie.
  5. Bądź bardziej asertywny - Osoby z niską pewnością siebie, bardzo często nie potrafią odmówić i zgadzają się na każdą prośbę. Ciągłe przytakiwanie i brak asertywności prowadzi, że jesteśmy przeciążeni zajęciami, obowiązkami, itp. Nauczmy się powiedzieć nie, to poprawia i buduje pewność siebie!
  6. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne - O wiele łatwiej jest się czuć się dobrze z samym sobą, jeśli jesteśmy zdrowi i prowadzimy zdrowy tryb życia. Niestety, ludzie z niskim poczuciem własnej wartości często się zaniedbują. Uważają, że nie zasługują, aby się nimi opiekować. Spróbuj ćwiczyć, jeść zdrowsze jedzenie i zadbaj o higienę snu. Pamiętaj również o relaksie, albo spacerze! To naprawdę pomaga
  7. Podejmij się wyzwań - Osoby o niskiej pewności siebie bardzo często unikają wyzwań i trudnych sytuacji. Jednym ze sposobów poprawienia pewności siebie jest podjęcie wyzwania. To nie znaczy, że musisz zrobić to wszystko na własną rękę – część wyzwania może wymagać pomocy. Nie bój się o nią poprosić. Musisz być przygotowany na trudne zadanie, które należy wykonać.