W piątek 22 kwietnia na terenie szkoły podstawowej w Jędrzejowie Nowym uczciliśmy pamięć funkcjonariusza Policji Państwowej aspiranta Walentego Wąsowskiego zamordowanego przez NKWD w Twerze w 1940 roku, sadząc ku Jego czci Dąb Pamięci. To kolejny bohater z terenu powiatu mińskiego upamiętniony ideą zachowania pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej.
Po aspirancie Rokickim, aspirancie Rozbickim i aspirancie Jarzębskim przyszedł czas aby upamiętnić aspiranta Walentego Wąsowskiego sadząc na terenie szkoły podstawowej w Jędrzejowie Nowym Dąb Pamięci ku Jego czci.
Uroczysty apel z tej okazji odbył się w piątek 22 kwietnia o godz. 12:00. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia meldunku komendantowi powiatowemu policji w Mińsku Mazowieckim inspektorowi Sławomirowi Rogowskiemu przez dowódcę uroczystości nadkomisarza Radosława Gosa. Po złożeniu meldunku kompania reprezentacyjna policji wraz z zaproszonymi gośćmi zaśpiewała hymn Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego podniesiono flagę państwową na maszt.
Następnie zaproszonych gości przywitała gospodarz uroczystości pani Hanna Wocial wójt gminy Jakubów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: poseł na Sejm RP Teresa Wargocka, poseł na Sejm RP Anna Maria Siarkowska, poseł na Sejm RP Czesław Mroczek, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta miński Antoni Jan Tarczyński, przedstawiciele władz samorządowych, gminnych oraz placówek oświatowych, mieszkańcy gminy Jakubów w tym przedstawiciel zamordowanego policjanta Pan Wojciech Wąsowski oraz wielu innych znamienitych gości.
Młodzież reprezentowana była przez klasę policyjną zespołu szkół im. Adama Mickiewicza w Mrozach, uczniów szkoły podstawowej w Jędrzejowie Nowym oraz uczniów 7 PUL w Dębem Wielkim, którzy w rekonstrukcyjnych mundurach z epoki, pełnili zaszczytną funkcję asysty honorowej przy Dębie Pamięci.
Kolejnym punktem apelu była laudacja o aspirancie Walentym Wąsowskim, którą wygłosił Pan Czesław Gągol prezes stowarzyszenia współpracy Polska – Wschód, wielki pasjonat historii i inicjator idei sadzenia dębów pamięci w powiecie mińskim.
W dalszej kolejności goscie honorowi dokonali aktu posadzenia Dębu Pamięci, odsłonięcia tablicy pamiątkowej i złożenia kwiatów i wiązanek. Po przemówieniach zaproszonych gości, którzy zgodnie podkreślali słuszność idei sadzenia dębów pamięci po pomordowanych w Katyniu i Twerze polakach, dowódca uroczystości złożył meldunek o zakończeniu uroczystości.
Podczas apelu odczytano dwa listy skierowane do uczestników uroczystości: list komendanta stołecznego policji nadinspektora Pawła Dzierżaka oraz list posła na Sejm RP Daniela Milewskiego.
Następnie uczniowie z najmłodszych klas przygotowali część artystyczną, na którą wszyscy zebrani udali się do budynku szkoły.
Zaznaczyć należy, że tego dnia w godzinach rannych w celu upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej, kierownictwo mińskiej komendy i podległych komisariatów wraz z przedstawicielami włądz samorządowych i oświatowych wraz z młodzieżą, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy dębach pamięci, które posadziliśmy w minionych latach tj. przy Dębie Pamięci aspiranta Aleksandra Rozbickiego w Ładzyniu, Dębie Pamięci aspiranta Stanisława Rokickiego w Starej Niedziałce i Dębie Pamięci aspiranta Aleksandra Jarzębskiego w Cegłowie.
Cześć Ich Pamięci!
podkom. Marcin Zagórski/mn
zdjęcia 1-16: Agnieszka Król/TS
17-22 podkom. Marcin Zagórski