Branża IT w Warszawie rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Razem z rozkwitem rynku informatycznego potrzebnych jest coraz więcej specjalistów w tej dziedzinie. Jak więc szukać pracy i zacząć pracować jako specjalista IT?
Jak dostać pracę w IT?
Aby podjąć pracę w branży informatycznej, warto posługiwać się wszechobecnymi wyszukiwarkami do znajdowania stanowisk pracy. Pod hasłem praca IT w Warszawie można znaleźć wiele interesujących stron, na których zamieszczone są liczne oferty, skrojone na miarę możliwości kandydata. Nowoczesne wyszukiwarki potrafią filtrować pośród tysiąca propozycji zawodowych ze względu na: kategorię, lokalizację, wynagrodzenie, typ umowy, doświadczenie, języka pracy i wiele innych.
Początki szukania pracy jako aspirujący informatyk mogą wydawać się jednak trudne. Konkurencja w stolicy jest duża i coraz trudniej o zatrudnienie dla początkujących informatyków. Pierwszą rzeczą, na jaką zwracają uwagę pracodawcy to przejrzyste i profesjonalne CV. Co musi się w nim znaleźć i jak powinno wyglądać dobrze przygotowane curriculum vitae, aby spełniło oczekiwania zleceniodawców?
Przede wszystkim należy w nim zawrzeć swoje aktualne zdjęcie oraz niezbędne dane, takie jak np. imię i nazwisko, e-mail, telefon, datę urodzenia, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, znajomość języków obcych oraz certyfikaty i wszelkie uprawnienia. Oprócz istotnych informacji w dokumencie ważne jest wyróżnienie opisu na tle innych. Do wybrania ciekawego CV można użyć jednej z wielu stron internetowych, które za darmo udostępniają dziesiątki szablonów i motywów do stworzenia życiorysów.
Oprócz rozsyłania aplikacji w formie elektronicznej można to zrobić również w tradycyjny sposób. Pofatygowanie się pracownika z CV do wymarzonej firmy informatycznej na pewno zostanie docenione przez zleceniodawcę i wyróżni kandydata na tle konkurencji.
Czego szukają rekruterzy w CV? – branża IT
Dla rekrutera istotną kwestią jest doświadczenie w zawodzie oraz kursy, które potwierdzają umiejętności praktyczne w danej dziedzinie. Z kolei rzeczą, która najmniej przykuwa uwagę działu rekrutacji podczas przeglądania życiorysów, jest ukończenie szkoły wyższej. Dlatego tak ważne jest zadbanie o samorozwój. W internecie można znaleźć wiele darmowych oraz płatnych kursów, które wzbogacą CV.
Warto wybierać takie kursy, po których jest możliwość uzyskania certyfikatu, ponieważ to tego typu dokumenty potwierdzają kunszt i wiedzę w branży informatycznej. Spora część osób, która zajmuje się rekrutacją, we wstępnej selekcji wybiera najbardziej estetyczne i skondensowane opisy zawodowe. Dlatego należy pamiętać o tym, aby życiorys nie był za długi i zawierał tylko niezbędne informacje. Jeżeli opis zawodowy nie będzie estetyczny i zbyt długi, może się to wiązać z odrzuceniem życiorysu na samym początku.
Istotną kwestią, na jaką zwracają uwagę pracodawcy, są także umiejętności miękkie. Okazuje się, że coraz więcej zleceniodawców poszukuje osób, które dopasują się charakterologicznie do zespołu i będą posiadały inteligencję emocjonalną. Do najczęściej wymienianych cech, jakie można znaleźć w ofertach pracy, należą: umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, a także umiejętność mówienia o skomplikowanych rzeczach w jasny sposób.
Jak zacząć pracować w IT? Porady dla początkujących
Oprócz kursów można spróbować swoich sił w rekrutacji na staż lub praktyki. Co prawda opłacalność wykonywanej pracy na tym poziomie nie jest satysfakcjonująca, ale na początek to świetne rozwiązanie dla każdego spragnionego wiedzy komputerowca. Dobrym sposobem na znalezienie pracy oprócz aplikacji na przeróżne stanowiska jest rozmowa ze znajomymi z branży.
Często zdarza się, że w firmie kolegi lub koleżanki jest otwarta rekrutacja niejawna. Polega ona na selektywnym doborze kandydatów z grupy pracowniczej. Innymi słowy, jest to praca po znajomościach. Jednak nie każda osoba, która chciałaby podjąć pracę w zawodzie, korzysta z tej możliwości. To z powodu utartego przekonania, że po uzyskaniu pracy dzięki życzliwym ludziom została ona zdobyta nieuczciwie. Należy jednak pamiętać, że osoba, która bierze udział w rekrutacji wewnętrznej, również przechodzi przez jej wszystkie etapy i może być na każdym z nich odrzucona.