Zwykłe „kopciuchy”, czyli piece centralnego ogrzewania przestają cieszyć się popularnością. Na topie zaczynają być natomiast pompy ciepła — urządzenia grzewcze, które pozyskują ciepło ze środowiska naturalnego. Czy wiesz, że biorą z niego nawet 75% energii?

Inwestując w pompę ciepła, nie tylko ogrzejesz dom, ale także przyczynisz się do mniejszej emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Pompa ciepła? Postaw na ekologiczne rozwiązania w swoim domu!

Pompy ciepła — czym są te urządzenia?

Pompy ciepła służą do ogrzewania domu lub do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ich główne źródła ciepła to:

  • grunt, powietrze lub woda powierzchniowa (dolne źródła ciepła),
  • instalacja grzewcza w budynku (górne źródła ciepła).

Urządzenia transportują energię cieplną z dolnego źródła do górnego. Pompy ciepła jednak same w sobie nie wytwarzają ciepła. Pozyskują je z powietrza, gruntu lub wody gruntowej, a następnie przesyłają do wymiennika ciepła. Stamtąd dalej trafia ono do instalacji w budynku.

Przez to, że pompy ciepła samodzielnie nie produkują energii, nie emitują także spalin i innych szkodliwych substancji.

Jak działają pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła można porównać do działania lodówki. Owa lodówka usuwa ciepłe powietrze z wnętrza urządzenia i emituje je na zewnątrz. Pompa ciepła z kolei wyciąga ciepłe powietrze z dolnego źródła i przekazuje je do budynku.

Efektywność pompy ciepła jest uzależniona od sposoby, w jaki pozyskuje ona energię ze środowiska. W ostatnich latach popularne stały się urządzenia, które pobierają ciepło z powietrza. Są to pompy ciepła powietrze-woda. Pracują one samodzielnie nawet przy temperaturze -28 stopni Celsjusza.

Rodzaje pomp ciepła

Wiesz już, że pompy ciepła mają kilka źródeł energii. Urządzenia możemy podzielić na 3 typy:

  • pompy ciepła typu powietrze-woda — jako dolne źródło wykorzystuje powietrze; montaż tego rodzaju pompy ciepła jest bardzo łatwy,
  • pompy ciepła typu woda-woda — pobierają one ciepło z wód gruntowych, bazują na studniach czerpanych lub zrzutowych; czasem, aby je wybudować potrzeba specjalnych pozwoleń wodnoprawnych,
  • pompy ciepła gruntowe — zasila je ciepło ziemi; mogą one być połączone z kolektorami, czyli sondami poziomymi lub pionowymi; dedykowane są miejscom, w których działka jest niewielka.

Pompa ciepła, czyli ekologiczne rozwiązanie

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak zmodernizować swój budynek tak, aby był bardziej ekologiczny, postaw na pompę ciepła. To urządzenie jest w 100% bezpieczne dla środowiska. Oczywiście pod warunkiem, że prąd, który pozyska, pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE). W przeciwnym wypadku montaż pompy ciepła zwiększa udział emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.

Pompa ciepła nie generuje popiołu, kurzu i dymu, czyli żadnych spalin. To czyni ją urządzeniem na miarę XXI wieku. Dzięki urządzeniu efektywnie wykorzystasz energię odnawialną i pozyskasz tak zwany zielony prąd.

Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

Jeśli zainwestujesz w pompę ciepła, odniesiesz wiele korzyści. Przede wszystkim:

  • pompa ciepła może stać się jedynym źródłem ogrzewania dla domu — urządzenie pracuje nawet w temperaturze -28 stopni Celsjusza, a silny mróz nie wpływa na jego stabilność,
  • urządzenie jest w pełni ekologiczne — dzięki temu dbasz o środowisko, eliminując emisję szkodliwych substancji do atmosfery,
  • pompa ciepła pozwala oszczędzić — urządzenie w porównaniu z konwencjonalnym źródłem ciepła jest znacznie tańsze (mimo początkowych kosztów inwestycyjnych); nie wydajesz na coraz droższe paliwo, a także odpadają Ci koszty związane z użytkowaniem komina, instalacji gazowej, kotłowni czy magazynu opału,
  • pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa — urządzeniem możesz sterować nawet za pomocą aplikacji w smartfonie,
  • pompa ciepła jest bezpieczna — stanowi jeden z najbezpieczniejszych sposobów ogrzewania domu; nie istnieje tu ryzyko wybuchu lub zaczadzenia,
  • urządzenie jest łatwe w obsłudze — nie tracisz czasu na jego przeglądy czy serwisowanie,
  • uzyskasz dofinansowanie na inwestycję w urządzenie — możesz skorzystać z takich programów rządowych jak „Czyste Powietrze” lub „Ulga Termomodernizacyjna”.

Pompy ciepła to także sposób, aby uniezależnić się od dostawców energii. W dobie, kiedy ceny węgla i innych paliw nieustannie rosną, inwestycja w innowacyjne urządzenia, jest doskonałym rozwiązaniem.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://heat-energy.pl/pompy-ciepla/