Gdzie znaleźć mieszkanie na wynajem przyjazne zwierzętom?

Chcesz wynająć mieszkanie, ale masz ukochanego czworonoga i nie wyobrażasz sobie rozstania z nim? A może chcesz adoptować psa lub kota, ale właściciel zajmowanej przez Ciebie nieruchomości się na to nie zgadza? Nie możesz mieć zwierzęcia bez zgody wynajmującego – właściciel może Cię za to wyrzucić z lokalu! Jak to rozwiązać? Poszukaj mieszkania, w którym pupil nie będzie przeszkadzać. Sprawdź, gdzie takie znaleźć!

Właściciele mieszkań na wynajem mają prawo zabronić najemcy trzymania w lokalu pupila. Dotyczy to nie tylko popularnych czworonogów, czyli psa i kota, ale także np. rybek czy żółwi. Choć te zwierzaki nie zostawiają sierści, zawsze istnieje ryzyko pęknięcia akwarium i zalania nieruchomości. Na szczęście nie każdy wynajmujący ma surowe podejście do tego tematu.

Jak znaleźć mieszkanie przyjazne zwierzętom?

Jeśli zależy Ci na tym, żeby zamieszkać w wynajętej nieruchomości z pupilem, zacznij poszukiwania w mediach społecznościowych. Na portalach funkcjonują grupy, które zrzeszają miłośników zwierząt. Dodaj tam ogłoszenie o tym, że poszukujesz mieszkania na wynajem, ale z psem, kotem czy innym pupilem. Istnieje duża szansa, że w grupie znajdzie się fan zwierząt, który bez problemów udostępnia swoje nieruchomości także właścicielom czworonogów.

Zainteresuj się także ofertą firm, które mają mieszkania na wynajem. Lublin to jedno z miast w Polsce, w którym Fundusz Mieszkań dla Rozwoju buduje nowoczesne osiedla z lokalami na najem instytucjonalny. Aby móc na nich zamieszkać należy:

  • mieć zdolność czynszową, czyli zarabiać wystarczająco dużo, aby pokryć opłaty za nieruchomość i codzienne wydatki,
  • złożyć wniosek do właściwej gminy o mieszkanie,
  • podpisać oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego,
  • wpłacić kaucję w wysokości 3-krotności (dla osób, które zgodziły się na weryfikację finansową) lub 6-krotności czynszu.

Firmy, które oferują nieruchomości na wynajem instytucjonalny, nie zabraniają zamieszkania w lokalu ze zwierzęciem. Warto jednak pamiętać, że mieszkanie nie może być niszczone przez pupila. Jeśli czworonóg je zdewastuje, właściciel ma prawo obciążyć najemcę kosztami usunięciami powstałych zniszczeń.

Jak przekonać właściciela do wynajęcia mieszkania ze zwierzakiem?

Zależy Ci na konkretnej nieruchomości, ale jednocześnie chcesz zamieszkać w nim z pupilem? Możesz spróbować przekonać właściciela do tego. W tym celu:

  • zaproponuj wpłacenie wyższej kaucji, która pokryje ewentualne zniszczenia wyrządzone przez zwierzę,
  • sporządź protokół zdawczo-odbiorczy i zapewnij, że mieszkanie zostanie zwrócone w nienaruszonym stanie,
  • wykup ubezpieczenie OC najemcy lub OC w życiu prywatnym — polisa obejmuje szkody, które zostały spowodowane przez zwierzęta domowe. Dzięki temu, gdy np. pies coś zniszczy, właściciel otrzyma stosowne odszkodowanie.

Jeśli wynajmujący ma alergię na sierść zwierząt, możesz zaproponować, że nie tylko dokładnie posprzątasz mieszkanie, ale także zapłacisz np. za ozonowanie. W ten sposób skutecznie usuniesz alergeny z domu, dzięki czemu właściciel będzie mógł do niego wrócić bez obaw.

Znalezienie mieszkania na wynajem z pupilem to spore wyzwanie. Jednak nie poddawaj się i nie rezygnuj ze swojego zwierzaka. Przeprowadź poszukiwania na szeroką skalę, a uda się znaleźć odpowiedni lokal!