Agregaty prądotwórcze odgrywają kluczową rolę w różnych dziedzinach życia: od zastosowań przemysłowych po sytuacje awaryjne w domach. W przypadku, gdy potrzebne jest zasilanie trójfazowe, wybór odpowiedniego agregatu staje się niezwykle istotny. W tym artykule przyjrzymy się cechom, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze generatora energii elektrycznej.
Jaki agregat trójfazowy – po pierwsze moc
Jednym z podstawowych parametrów agregatu prądotwórczych jest moc. Odzwierciedla ona zdolność urządzenia do dostarczania określonej ilości energii elektrycznej. Przy wyborze generatora trójfazowego warto zastanowić się nad aktualnym i przyszłym zapotrzebowaniem na energię. Moc agregatu powinna być wyższa, niż suma mocy poszczególnych maszyn, które zamierzamy pod niego podłączyć. Jednocześnie nie jest zalecane kupowanie ‘na zapas’.
Przykładowo, jeśli interesuje nas urządzenie do obsługi sprzętu audio o mocy szczytowej 1200 W, płyty indukcyjnej, pompy ciepła, sprzętu AGD oraz oświetlenia, nie ma sensu inwestować w agregat Fogo FV 20000 TE. To świetny sprzęt, ale jego potencjał będzie wykorzystywany w minimalnym stopniu. Taka transakcja byłaby nieuzasadniona ekonomicznie. Dużo lepszym pomysłem byłby w tym wypadku generator Holida WM 7000-3: tańszy, mniejszy, a przy tym równie wydajny.
Agregat prądotwórczy, generator Holida WM 7000-3
Jaki agregat trójfazowy – paliwo
Rodzaj paliwa zużywanego do obsługi agregatu trójfazowego do domu i firmy również ma znaczenie. Do wyboru są trzy warianty: benzyna, olej napędowy oraz gaz ziemny. Właściwości każdego z nich wpływają na koszty eksploatacyjne, wygodę użytkowania (np. sprzęt zasilany gazem wymaga przenoszenia nie tylko agregatu, ale też butli), a także aspekty ekologiczne pracy.
Wybierając paliwo o niższej emisji szkodliwych substancji, ograniczamy nasz ślad węglowy, co może mieć duże znaczenie w przypadku przedsiębiorstw budujących swój zrównoważony wizerunek. Agregat trójfazowy Diesel jest mniej awaryjny, a przez to cechuje się wyższą żywotnością. To cecha, którą warto mieć na względzie przed dokonaniem zakupu.
Jaki agregat trójfazowy – mobilność
Łatwość przenoszenie jest ważną cechą generatorów. Nie zawsze są one wykorzystywane stacjonarnie, a przewożenie ponad 100-kilogramowej maszyny może wymagać podjęcia odpowiednich przygotowań. Najbardziej mobilny jest agregat inwerterowy. Trójfazowy sprzęt o mocy 7 kW będzie już nieco większy, z kolei Wacker Neuson GS 12AI posiada imponującą moc maksymalną wynoszącą 13,9 kVA, ale jednocześnie waży 168 kilogramów. Jego transport na plac budowy wymaga posiadania odpowiedniego pojazdu i siły. Jeśli nie jesteśmy w stanie go zapewnić, warto rozważyć alternatywne rozwiązanie. Kupując agregat z myślą o częstej zmianie miejsca jego pracy, warto także zwrócić uwagę na obecność uchwytów oraz kółek jezdnych. Pamiętaj, że wiele uniwersalnych agregatów trójfazowych znajdziesz w GOTEX!
Jaki agregat trójfazowy – dodatkowe funkcjonalności
Agregaty prądotwórcze trójfazowe to maszyny nowoczesne. Technologia rozwija się z każdym rokiem, dzięki czemu ich obsługa jest dzisiaj dużo prostsza niż jeszcze dziesięć lat temu. Producenci wprowadzają do swoich modeli innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że generatory są bezpieczniejsze, stabilniejsze i trwalsze.
Wśród ciekawych funkcjonalności, które może posiadać agregat wyróżniamy:
- elektroniczny regulator napięcia zapewniający sinusoidalny przebieg napięcia wyjściowego,
- licznik czasu pracy,
- czujnik ciśnienia oleju,
- tłumik z przyłączem węża do spalin,
- wyświetlacz do kontroli takich parametrów pracy jak: napięcie, natężenie i częstotliwość prądu, obciążenie i czas pracy silnika.
Agregat prądotwórczy, generator prądu FOGO F 8000 TRE