Jakie narzędzia ręczne sprawdzą się przy obróbce drewna?

Obróbka drewna to niewątpliwie najlepsza forma spędzania naszego wolnego czasu, w którym stworzyć możemy różne dzieła sztuki. Niestety nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że korzystając z nieodpowiednich narzędzi, nie ułatwiamy sobie pracy, a wręcz ją komplikujemy. Przy obróbce drewna warto więc sięgnąć po urządzenia, które odnajdą się w tej dziedzinie. Narzędzia ręczne powinny być przede wszystkim solidne i odporne na uszkodzenia. W jakie narzędzia ręczne warto się więc zaopatrzyć, pracując przy obróbce drewna?

Obróbka drewna – jakich narzędzi ręcznych użyć?

Dobór narzędzi ręcznych zależy przede wszystkim od prac, jakie chcemy wykonywać w danym momencie. Główną rolę odgrywają wtedy ich właściwości, ergonomia, wytrzymałość, a co najważniejsze bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy podstawowe narzędzia ręczne, które przydadzą się przy każdej pracy w obróbce drewna.

Piła płatnica – wykorzystywana do precyzyjnych cięć wzdłuż włókien drewna podczas prac stolarskich, rzeźbieniu w drewnie, cięciu laminatów czy też innych drewnopodobnych materiałów. Mimo iż jest dość uniwersalnym narzędziem, może postrzępić drewno, gdy będziemy je ciąć w poprzek włókien.

Piła grzbietnica – służy przede wszystkim do wykonywania prostych cięć pod kątem. Piła zaprojektowana jest w taki sposób, aby móc ciąć nią zarówno wzdłuż, jak i w poprzek włókien drewna.

Piła kabłąkowa – stworzona z myślą o cięciu gałęzi suchego, jak i mokrego drewna. Sprawdzi się doskonale przy precyzyjnych cięciach krzywoliniowych w drewnie.

Dłuto stolarskie – jego zastosowanie możemy znaleźć podczas konserwacji i naprawy mebli. Sprawdzi się szczególnie w przypadku wszelkich zarysowań lub wgnieceń. Dodatkowo przyda się przy montażu elementów drewnianych.

Imadło – chcąc przymocować drewno do podłoża podczas cięcia, aby nie latało nam we wszystkie strony, warto użyć imadła. Zapewnia ono mocne i stabilne przytrzymanie wszelkiego rodzaju materiały podczas wykonywania prac.

Papier ścierny – narzędzie niezastąpione podczas polerowania i dopasowywania elementów. Ponadto sprawdzi się przy usuwaniu wszelkich nierówności, śladów farby, czy też lakieru.

Narzędzia pomiarowe – w przypadku obróbki drewna jest to niewątpliwy ważne narzędzie, aby utrzymać precyzję wykonania. Dlatego też warto zaopatrzyć się w:

  • Miara zwijana – używane do wykonywania wszelkiego rodzaju pomiarów.
  • Kątownik stolarski – sprawdzi się szczególnie podczas oznaczenia i precyzyjnego pomiaru kątów.
  • Suwmiarka – pozwala nam na sprawdzenie dokładnych pomiarów długości, szerokości i głębokości elementów. Ponadto pozwoli nam pozbyć się różnego rodzaju nierówności.

Rodzaje pił do drewna, czyli czym ciąć drewno?

Przy obróbce drewna stosuje się nie tylko pilarki tarczowe, ale również piły ręczne. Do podstawowych narzędzi zdecydowanie należą te drugie. Należy jednak pamiętać o odpowiednio dobranym produkcie, abyśmy mogli korzystać z niego przez długie lata. Na rynku mamy do wyboru poły z różnymi zakończeniami i budową, więc warto w pierwszej kolejności zapoznać się z każdą z nich.

Piła kabłąkowa – stosowana w cięciu gałęzi suchego, jak i mokrego drewna. Dodatkowo sprawdzi się podczas precyzyjnego cięcia krzywoliniowych w drewnie.

Piła płatnica – przeznaczona jest cięcia drewna, tworzyw sztucznych, jak i drewnopochodnych materiałów. Sprawdzi się szczególnie podczas prostego cięcia drewna, przycinania, czy też jego wygładzenia.

Piła grzbietnica – narzędzie przeznaczone do cięcia drewna, które w łatwy sposób kontrolować. Piła ta może ciąć drewno w obu kierunkach.

Piła dwuuchwytowa – wykorzystywana zazwyczaj podczas prac ogrodowych, ścinania drzew, oraz cięcia drewna na opał.

Piła ramowa – przeznaczona do bardziej skomplikowanych realizacji.

Piła kątowa – pozwala precyzyjnie przyciąć wszelkiego rodzaju listwy i krawędzie dłuższego drewna pod kątem.

Szeroka oferta pił dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne

Jak urządzić warsztat stolarski?

Warsztat stolarski wymaga przemyślanego i odpowiedniego doboru narzędzi ręcznych. Sprawi to, że nasza praca będzie efektywna i komfortowa, a co najważniejsze – bezpieczna. Warto więc zapoznać się z asortymentem i wybrać ten odpowiedni, niezależnie od tego, czy jest się profesjonalnym użytkownikiem, czy też początkującym amatorem. Oprócz specjalnych narzędzi ręcznych do obróbki drewna warto także zainwestować w te najbardziej oczywiste urządzenia jak młotek, kombinerki czy inne. Nikt z nas nigdy nie wiem, jakie narzędzia ręczne przydadzą się w danym momencie.