Myślisz, że dieta to tylko odchudzanie, niedojadanie i spędzanie całego dnia w kuchni? Nic z tych rzeczy! Choć pewnie niejedna dieta online straszy podobną wizją, to jednak profesjonalna dieta indywidualna online jest przede wszystkim... indywidualna, a zatem dobrze rozpisana i dążąca do trwałej zmiany nawyków żywieniowych.
Wirtualne przeobrażenie dotychczasowego sposobu żywienia
Jak powinna być zaplanowana dieta odchudzająca online? Dyplomowany dietetyk online Michał Wrzosek uważa, że rozpisanie diety online to coś, z czym nie należy się spieszyć:
- do tej pory, przez kilkanaście lat swojego życia utrwaliłeś pewne wzorce żywieniowe. Zaczynając dietę, a więc zmieniając swój sposób żywienia całkowicie z dnia na dzień, narażasz się na zniechęcenie, rozdrażnienie, a w efekcie powrót do starych nawyków z przeświadczeniem, że nie nadajesz się do bycia na diecie. Kluczem do sukcesu jest więc stopniowe eliminowanie błędów żywieniowych i wprowadzanie w ich miejsce nowych, lepszych wzorców. Całkowite przeobrażenie dotychczasowego sposobu żywienia może zająć nawet kilka miesięcy od rozpoczęcia diety.
Dietetyk dodaje też, że prawidłowo dobrana dieta to indywidualna dieta online: dopasowana do Ciebie pod każdym względem oraz indywidualny plan żywieniowy, uwzględniający wzrost, wagę, wiek, aktywność fizyczną, stan zdrowia, możliwości finansowe oraz umiejętności kulinarne.
Zbilansowany plan redukcyjny
Niejedna dieta odchudzająca online proponuje monotematyczność: na przykład jedzenie samych jajek, jogurtów czy kapusty. To błąd, bo posiłki powinny być zbilansowane, czyli o dobrze obliczonych proporcjach, co zwiększa absorpcję witamin i minerałów oraz wpływa korzystnie na metabolizm. Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby tłuszcze stanowiły 20-35% diety, a węglowodany 45-65%. Z kolei białka powinniśmy spożywać co najmniej 0,9 g na każdy kg masy ciała, a w niektórych przypadkach nawet więcej.
Termogeneza poposiłkowa skutecznie odchudza
Aby zintensyfikować spalanie tłuszczu, warto zwiększyć ilość białka w diecie do 2 g na kg masy ciała. Dlaczego? Otóż proteiny wyróżniają się dużym współczynnikiem TEF (z ang. thermic effect of food), czyli termogenezą poposiłkową (intensyfikującą metabolizm niczym diety i treningi online!). Aż 1/4 energii z białek tracimy na sam ich proces strawienia.
Planując jadłospis pamiętaj o warzywach!
Rozpisując dietę, nie zapominaj o warzywach. Bo warzywa dodane do posiłku obniżają jego indeks glikemiczny (niski IG sprzyja lepszemu spalaniu tkanki tłuszczowej!). Poza tym sycą i poprawiają nastrój. Zadbaj, aby warzywa stanowiły połowę Twojego posiłku.
Trening częścią wirtualnej diety
Rozpisując posiłki, weź pod uwagę trening (lub jego brak). Na przykład rotuj węglowodany w dni treningowe, albo zwiększ podaż białka przy uprawianiu sportów wytrzymałościowych – 1,2 – 1,4 g na kg masy ciała, a przy treningu siłowym i szybkościowym nawet do 1,7 g na kg masy ciała.
Dobra dieta online nie wyklucza tłuszczów
Często sądzimy, że dieta odchudzająca to dieta beztłuszczowa. A to nieprawda, bo powinna zawierać 25-40% tłuszczów, ale raczej roślinnych – z orzechów, awokado, nasion. Co ciekawe, tłuszcze dodane do posiłku, obniżają jego ogólną wartość glikemiczną.
Słodycze w diecie?
Nie unikaj też zupełnie... słodyczy (o ile je lubisz)! Jeśli zupełnie zakażesz sobie jedzenia słodyczy, to najprawdopodobniej jeszcze bardziej nabierzesz na nie ochoty. Dlatego, rozpisując dietę, zostaw sobie margines (20%) na kuszące przekąski, przy zachowaniu 80% produktów pełnowartościowych. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie Centrum Respo.
Jedz... jeszcze więcej?
Tak! Bo wtedy redukcja jest najefektywniejsza. Metabolizm pracuje na sporych obrotach, a psychiczne przestrzeganie reżimu redukcji jest zminimalizowane. Jak przy bardzo dużej kaloryczności diety sporo schudnąć? Warto stworzyć duże zapotrzebowanie energetyczne (trenuj!) i dobrze obliczyć deficyt kaloryczny, czyli różnicę pomiędzy dostarczanymi kaloriami a całkowitą przemianą materii (CPM minus 15% CPM). Nie wahaj się zwrócić do specjalistów, którzy poprowadzą Cię do sukcesu.