Może się zdarzyć, że intensywnie eksploatowany i nieustannie pracujący wentylator straci na wydajności. Jeżeli zauważysz, że powietrza nie cofa się w kanale wentylacyjnym tak, jak powinno , to od razu zareaguj. Możesz wezwać specjalistę, który oceni stan techniczny urządzenia albo samodzielnie sprawdzić kondycję techniczna poszczególnych elementów. Często uszkodzeniu ulega po prostu zawór zwrotny, który można łatwo zamówić i samodzielnie zainstalować.
Praca zaworu zwrotnego wentylatora
Zawór zwrotny wentylatora to element, który pracuje bardzo intensywnie zwłaszcza w okresie zimowym. Wtedy też najprędzej można zauważyć wszelkie niedogodności związane z jego usterką mechaniczną. Jeśli do niej doszło, to na szczęście można podjąć próbę naprawy. Zazwyczaj wystarczy po prostu wymienić zepsuty czy wyeksploatowany element na nowy, a powietrze przestanie się cofać w kanale wentylacyjnym.
Kompatybilny zestaw, czyli zawór i wentylator działają tak dobrze, że nie powodują blokowania grawitacyjnego przepływu powietrza, gdy wentylator jest włączony. To ważne dla jakości powietrza, stabilności całej instalacji i wreszcie Twojego bezpieczeństwa.
Dobre zawory zwrotne w wentylacji
Zawory zwrotne są produkowane z solidnego tworzywa sztucznego, jakim jest ABS. Do tego mają elementy membranowe, co gwarantuje dobre przyleganie do tylnej części wentylatora. Dzięki temu nie tworzą się szczeliny między nim a kroćcem wylotowym i wszystko działa prawidłowo.