Współwłasność domu a jego ubezpieczenie

Bardzo często zdarza się, że dom ma dwoje właścicieli. Zazwyczaj są to małżonkowie, ale mogą to być także rodzice z dziećmi, rodzeństwo czy inni członkowie rodziny. Taka sytuacja rodzi wiele trudności, zwłaszcza jeśli któraś ze stron chce np. wykonać remont. Zastanawiasz się, czym dokładnie jest współwłasność i jakie prawa ma każdy z właścicieli? Jak wpływa to na polisę? Sprawdź.

Współwłasność domu – czym jest?

O współwłasności domu mówi się, gdy do zarządzania jedną nieruchomością są wyznaczone więcej niż jedna osoba. Status ten uprawnia ich do zarządzania budynkiem według ściśle określonych reguł, które zależą od rodzaju ustanowionej współwłasności. Wyróżnia jej dwa rodzaje:

  • współwłasność w częściach ułamkowych, np. ⅓ lub ½ – oznacza ona, że każdy właściciel ma prawo do zarządzania wyłącznie swoją częścią budynku. Może ją sprzedać, wyremontować, przeznaczyć w darowiźnie lub wydzierżawić bez otrzymania zgody pozostałych właścicieli. Taka sytuacja najczęściej występuje po podziale majątku, na skutek zasiedzenia, po rozwiązaniu spółki cywilnej lub ustania wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami,
  • współwłasność łączna – określa ona prawo do dysponowania domem wspólnie przez dwie osoby lub więcej. Taka sytuacja najczęściej występuje, gdy małżeństwo wspólnie kupi nieruchomość. Jednak współwłaścicielami mogą być także rodzeństwo czy rodzice z dziećmi. W tym przypadku do zarządzania domem potrzebna jest zgoda wszystkich osób. Zatem jeden właściciel nie może sprzedać, wydzierżawić, wynająć, a nawet wyremontować nieruchomości bez zgody pozostałych.

Szczegóły dotyczące współwłasności są regulowane przez przepisy prawne w tym np. artykuły kodeksu cywilnego. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, warto się z nimi zapoznać.

Więcej informacji na temat współwłasności znajdziesz w artykule dostępnym pod adresem: https://rankomat.pl/nieruchomosci/wspolwlasnosc-domu-a-jego-ubezpieczenie.

Współwłasność domu – jak znieść?

Aby móc ustanowić współwłasność domu, trzeba zawrzeć umowę kupna-sprzedaży lub darowiznę, a następnie zamieścić stosowny napis w księdze wieczystej. Trzeba uiścić także stosowne opłaty, w tym m.in. taksę notarialną.

Podobnie wygląda procedura zniesienia współwłasności nieruchomości. Jednak istnieją ku temu dwie drogi:

  • podpisanie umowy u notariusza – wymaga pełnej zgody pomiędzy właścicielami, a także przygotowania stosownych dokumentów, które potwierdzą przeniesienie własności. Jednak jest to dość kosztowne, ze względu na konieczność zapłaty wynagrodzenia dla notariusza,
  • rozstrzyganie sprawy w sądzie – idealne rozwiązanie dla osób, które są pokłócone i nie mogą dojść do porozumienia. Jest to jednocześnie jedno z tańszych sposobów zniesienia własności.

Zniesienie współwłasności ma wiele zalet, m.in. możliwość zakupu ubezpieczenia na całą nieruchomość lub możliwość sprzedaży budynku.

Współwłasność domu – jak ubezpieczyć nieruchomość?

Jeśli szukasz odpowiedniej polisy, sprawdź najlepsze ubezpieczenie domu w rankomat.pl. W serwisie dostępny jest formularz, który należy uzupełnić, aby system mógł przedstawić Ci listę ofert z cenami i ogólnymi warunkami. Następnie wystarczy, że zapoznasz się z ich warunkami i cenami, porównasz je oraz wybierzesz najlepszą polisę.

Pamiętaj – jeśli dom jest wspólny, każdy właściciel może wykupić polisę bez pytania się o zgodę pozostałych osób. Jednak, jeśli jesteś współwłaścicielem domu, ale w części ułamkowej, możesz wykupić ubezpieczenie, ale tylko na Twój fragment.

Współwłasność domu nie jest przeszkodą w zawarciu ubezpieczenia. Zabezpiecz swoje mienie już dziś, by uchronić się przed skutkami zdarzeń losowych.