Udostępnianie zdjęć i nagrań w Internecie, było tematem wczorajszych rozmów z harcerkami 1 Mazowieckiej Drużyny Harcerek w Mińsku Mazowieckim. Policjantka prowadząca spotkanie przestrzegała nastolatki przed niewłaściwym korzystaniem z komunikatorów społecznych i zawieraniem podejrzanych znajomości w sieci. Przy okazji zbliżających się wakacji przypomniała o bezpieczeństwie w miejscach wypoczynku.

W minioną niedzielę w salkach parafialnych przy ul. Kościelnej w Mińsku Mazowieckim miała miejsce prelekcja z harcerkami. Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim spotkała się z nastolatkami, aby porozmawiać z nimi o cyberprzestępczości. Podczas rozmowy informowano, że wszelkie treści w intrenecie powinny być publikowane z najwyższą rozwagą. Spotkanie miało również uzmysłowić dziewczętom, że przezorność i ograniczone zaufanie to cechy, które powinien mieć w sobie każdy młody internauta. Harcerki zostały zapoznane z filmem na temat skutków nierozsądnego publikowania treści w Interecie.

Policjantka wyjaśniła, w jaki sposób można popełnić przestępstwo w intrenecie oraz jak cyberprzestępca może wykorzystać zdobyte w sieci informacje, również do tego, aby szantażować kogoś w znanym tylko sobie celu.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami omówiono także zasady bezpieczeństwa w miejscach wypoczynku. Uczestniczkom spotkania pokrótce przypomniano przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów.

Młodzież chętnie wzięła udział w dyskusji, opowiadając wydarzenia z własnego podwórka i zadając masę ciekawych pytań.

 

sierż. szt. Elżbieta Zagórska/ea