Pamięci wszystkich tych, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy Żydom podczas niemieckiej okupacji.

„W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.- głosi preambuła ustawy podpisanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 roku.

Data wybrana na dzień obchodów nawiązuje do tragicznej historii Józefa i Wiktorii Ulmów, ich szóstki dzieci oraz ośmiorga Żydów, których Ulmowie przez niemal dwa lata ukrywali na poddaszu swojego domu w Markowej. Wśród ukrywających się byli Saul Goldman i jego czterej synowie o nieznanych imionach (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a także dwie córki oraz wnuczka Chaima Goldmana z Markowej – Lea (Layca) Didner z córką o nieznanym imieniu i Genia (Gołda) Grünfeld.

76 lat temu, 24 marca 1944 r., Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów i ukrywających się Żydów. Egzekucja, którą przeprowadzono w następstwie rewizji, była wynikiem donosu polskiego „granatowego” policjanta.

Źródło: Polscy Sprawiedliwi / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN https://sprawiedliwi.org.pl/pl/aktualnosci/narodowy-dzien-pamieci-polakow-ratujacych-zydow

https://www.facebook.com/sprawiedliwi.polin/

  • https://www.facebook.com/sprawiedliwi.polin/
    https://www.facebook.com/sprawiedliwi.polin/