Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mińsk Mazowiecki

Prawo użytkowania a konieczność - wszystko co musicie wiedzieć o alkomatach

Problem spożywania alkoholu w pracy występuje na pewno rzadziej niż jeszcze 20 lat temu. Niemniej nadal istnieje. Dlatego też dla bezpieczeństwa pracowników, ale i wszystkich osób, warto zastanowić się nad regularnymi pomiarami alkomatem w pracy. Oczywiście warto poznać aspekty prawne owej sytuacji i zastanowić się, jakie urządzenie będzie najlepsze.

Jaki alkomat powinien znaleźć się na wyposażeniu firmy?

W polityce firmy warto umieścić zapis o konieczności regularnych kontroli alkomatem dla utrzymania bezpieczeństwa. W ten sposób pracownicy będą zdawali sobie sprawę, że choć niecodziennie, to jednak wyrywkowo będą sprawdzani. Oczywiście kluczowe znaczenie ma też wybór samego urządzenia, które oferuje sklep z alkomatami. Alkomat musi być efektywny ale i rzetelny. W żadnym wypadku nie należy więc decydować się na alkomaty półprzewodnikowe, których pomiary zaburzane są przez wilgotność powietrza, a także zjedzone produkty spożywcze. Na pewno pomiar zaburzają cukierki miętowe, herbata, jabłka czy nawet dym tytoniowy. Zdecydowanie lepszym wyborem są urządzenia z sensorem elektrochemicznym. W tym przypadku trzeba zdawać sobie sprawę, że wykazują się one nie tylko rzetelnością pomiaru ale i wytrzymałością. Takie modele można zakupić w alkopatrol.pl w przystępnej cenie. Oferowane produkty wiodących producentów nie są awaryjne i nie ma potrzeby ich częstej kalibracji. Musicie też wiedzieć, że przy użyciu alkomatu elektrochemicznego można wykonać nawet 300 pomiarów w ciągu godziny. Najbardziej specjalistyczne są alkomaty spektrofotometryczne i one są odporne na czynniki zewnętrzne, jednak ich koszt jest duży, to nawet kilka tysięcy złotych.

Czy można dokonywać pomiarów alkomatem w pracy, gdy pracownik wydaje się być pod wpływem alkoholu?

Jest wiele symptomów, które świadczą, że pracownik jest nietrzeźwy. Może być to bełkotliwa mowa, brak koncentracji, ale i problem z utrzymaniem równowagi. W takiej sytuacji pierwszym, co kojarzy się pracodawcy jest pomiar stężenia alkoholu alkomatem. Jednak według przepisów prawa pracodawca nie może zmusić pracownika do poddania się badaniu. Jest to oczywiście dość kuriozalne, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że sytuacja, gdy pracownik odmawia poddania się badaniu alkomatem może być traktowane jako przyznanie się do winy. Można także zdecydować się na wezwanie służb mundurowych. W tym przypadku jeżeli dana osoba odmówi testu alkomatem, to może zostać zmuszona do badania stężenia alkoholu we krwi.