Substancje myjące w kosmetykach (SLS, SLES, SCS) - o co w tym chodzi?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek z czego składają się poszczególne kosmetyki do mycia? Czy znacie nazwy tych substancji myjących i wiecie jakie mają właściwości? To oczywiste że wszystkie kosmetyki do mycia, do których zaliczają się żele pod prysznic, szampony oraz płyny do kąpieli muszą posiadać w swoim składzie substancje myjące, dzięki którym nie tylko wytwarza się piana, ale również kosmetyk oczyszcza skórę z wszelkich bakterii i drobnoustrojów. Do najczęściej stosowanych substancji myjących w kosmetykach zalicza się SLS, SLES i SCS. Jedni twierdzą że są one szkodliwe dla skóry, inni zachwycają się ich nadzwyczajnym działaniem. Jak jest naprawdę?

Wszystkie kosmetyki mają SLS, SLES i SCS

Jak już wspomnieliśmy, większość kosmetyków dostępnych w drogeriach, w swoim składzie mają związki myjące takie jak SLS, SLES i SCS. Mimo że zwolennicy kosmetyków naturalnych wystrzegają się ich w składzie wybieranych przez siebie kosmetyków, to właśnie te związki są odpowiedzialne za pienienie się środka myjącego oraz usuwanie ze skóry wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń hydrofilowych i lipofilowych.

Z jednej strony kosmetyki z podstawowymi substancjami myjącymi pomagają oczyścić ciało z potu czy nagromadzonego sebum z drugiej mogą naszą skórę podrażniać, powodować pojawianie się wysypek i nienaturalnie ją wysuszać. Dlatego wybierając kosmetyki, warto zwrócić uwagę aby ilość związków myjących była optymalna. Co to dla nas oznacza? Kiedy kupujemy kosmetyk do mycia, jakim jest żel pod prysznic czy szampon do włosów, zwróćmy uwagę na jego skład. Sprawdźmy jakie substancje i w jakich ilościach zostały użyte i zdecydujmy się na zakup bezpiecznych dla naszej skóry kosmetyków.

Czy substancja SLS jest szkodliwa?

Kiedy zaglądamy do artykułów i publikacji o naturalnych kosmetykach, spotykamy się z opinią, że substancja SLS jest szkodliwa. I mimo że jest ona pozyskiwana naturalnie z kwasu laurynowego z kokosa, i nie zagraża naszemu środowisku, to dla człowieka stanowi substancję podrażniającą skórę. Zatem w zależności od rodzaju skóry, powinniśmy zwracać uwagę czy akurat naszej cerze ta substancja szkodzi, czy też jest dla skóry zupełnie obojętna.

Co to jest SLES?

Brzmi prawie tak samo jak substancja SLS, mimo to jest zdecydowanie inna i przez niektórych traktowana jako zdrowsza. Jednak badania wyraźnie wskazują że jest nie tylko szkodliwa dla środowiska, ale również zawiera substancje o właściwościach toksycznych i rakotwórczych, dlatego powinniśmy się jej bezwzględnie wystrzegać w kosmetykach.

Więcej o substancjach myjących w kosmetykach, przeczytasz tutaj: https://www.makehappyday.com/substancje-myjace-w-kosmetykach/. Stosując kosmetyki do pielęgnacji ciała zawsze powinniśmy zwracać uwagę na ich skład i wystrzegać się tych najbardziej niebezpiecznych związków dla naszej skóry.